RPO pyta szefa kancelarii premiera, co ze szczepieniami uchodźców i imigrantów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 20:47

Jakie grupy migrantów i na jakich zasadach będą miały zapewniony dostęp do szczepień przeciw COVID-19 - takie pytanie skierował do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

RPO pyta szefa kancelarii premiera, co ze szczepieniami uchodźców i imigrantów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Biuro RPO opublikowało w poniedziałek (25 stycznia) pismo skierowane do szefa KPRM, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

RPO wskazał, że szczepieni na koronawirusa w etapach 0 - III mają być tylko imigranci z prawem do pobytu w Polsce ze względu na wykonywaną pracę, której rodzaj bądź charakter będzie uprawniać do szczepień.

Wyklucza to - jak sygnalizuje rzecznik - pozostałych imigrantów, w tym nie tylko mających status uchodźcy, ale i tych, którzy o to wnieśli.

Bodnar podnosi, że z zapisów programu wynika, iż zaszczepione będą mogły zostać wyłącznie osoby mające prawo do stałego lub czasowego pobytu ze względu na wykonywaną w Polsce pracę, której rodzaj bądź charakter uprawniać będzie do szczepień w etapach 0 - III.

Zapis taki - jak akcentuje RPO - skutkuje wykluczeniem z programu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych, które nie są związane z określonym rodzajem pracy; osób przebywających w Polsce na podstawie wiz; osób oczekujących na rozpatrzenie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt; osób objętych ochroną międzynarodową oraz osób ubiegających się dopiero o taką ochronę.

Dokument nie gwarantuje tym osobom, jak twierdzi rzecznik, możliwości skorzystania ze szczepień w ostatniej fazie etapu III, czyli w trakcie powszechnego szczepienia populacji dorosłej. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze