RPO pyta ministra zdrowia o zatrudnienie lekarzy spoza Unii

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2017 11:36

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o analizę, na ile brakom kadrowym w polskich służbie zdrowia mogliby zaradzić lekarze z państw nienależących do UE.

RPO pyta ministra zdrowia o zatrudnienie lekarzy spoza Unii
RPO pyta ministra zdrowia o zatrudnienie lekarzy spoza Unii. Fot. Archiwum

Bodnar przypomina, że pacjenci borykają się z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów i tylko w jednym województwie są zakontraktowane wszystkie należne świadczenia. - Pacjenci muszą jeździć do oddalonych miejscowości i czekać dłużej na leczenie - podkreśla Adam Bodnar.

RPO przypomina też o wielomiesięcznych kolejkach, np. w poradniach okulistycznych czy kardiologicznych i stwierdza w liście, że sytuację mogłoby poprawić zatrudnienie lekarzy specjalistów z zagranicy.

Czytaj: RPO chce ułatwień w zatrudnianiu lekarzy imigrantów

W Polsce tylko 1,8 proc. aktywnych zawodowo lekarzy to obcokrajowcy, tymczasem średnia dla OECD to 17,3 proc. - informuje Dziennik Gazzeta Prawna. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej z połowy zeszłego roku wynika, że w naszym kraju pracowało 1057 lekarzy i 333 lekarzy dentystów cudzoziemców - najwięcej z obywatelstwem ukraińskim, białoruskim i niemieckim.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum