RPO pyta MZ: dlaczego osoby z niepełnosprawnościami nie są szczepione w pierwszej kolejności?

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2020 13:50

Rzecznik Praw Obywatelskich, reagując na sygnały zaniepokojonych obywateli z niepełnosprawnościami, skierował pytanie do ministra zdrowia, dlaczego osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie są szczepieni w pierwszej kolejności.

RPO pyta MZ: dlaczego osoby z niepełnosprawnościami nie są szczepione w pierwszej kolejności?
Fot. Archiwum

''Musimy rozmawiać o tym, kto ma prawo do pierwszeństwa przy sczepieniach na koronawirusa. Ludzie mają bowiem wątpliwości co do określenia grup priorytetowych. A sposób określenia takich grup rodzi wątpliwości, czy uwzględnione będą wszystkie osoby znajdujące się w podobnej sytuacji'' - czytamy w opublikowanym w środę (30 grudnia) komunikacie na stronie RPO.

''W przeciwieństwie do osób pełnosprawnych, które mogą funkcjonować w życiu społecznym (z uwzględnieniem pewnych ograniczeń) osoby z niepełnosprawnościami mają obawy, że jeszcze długo nie będą mogły uczestniczyć w życiu społecznym. Dodatkowo obawy te potęgują prognozy, według których szczepienie dla późniejszej grupy, w której się znajdują, ma się odbywać pod koniec 2021 r. Taka perspektywa dla tych osób oznacza kolejny rok życia w zamknięciu oraz pozbawia je prawa do normalnego życia i godnego traktowania'' - stwierdza RPO.

Rzecznik wskazuje, że w pierwszych etapach Programu nie uwzględniono opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

''Może to utrudniać opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami w przypadku np. zakażenia SARSCoV-2 lub śmierci jej jedynego opiekuna. Gdy u jedynego opiekuna stwierdzi się zakażenie, jego podopieczny automatycznie idzie na kwarantannę. W przypadku śmierci jedynego opiekuna podopieczny może zaś pozostać bez opieki'' - dodaje Rzecznik.

Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum