RPO po raz kolejny pyta MZ o uregulowanie zasad badań DNA

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2018 12:46

Od czterech miesięcy RPO czeka na odpowiedź Ministra Zdrowia ws. propozycji uregulowania obszaru badań genetycznych. Adam Bodnar po raz kolejny pyta o plany legislacyjne resortu.

Na rynku funkcjonują firmy zajmujące się testami DNA na zasadach komercyjnych, jednak nie ma regulacji dot. metodologii, odpowiedzialności czy dopuszczalności testów. Fot. archiwum

Zdaniem Rzecznika odpowiednia regulacja tej problematyki pozwoliłaby na wzmocnienie ochrony tak fundamentalnych praw człowieka, jak prawo do ochrony życia i zdrowia, prawo do samostanowienia oraz prawo do prywatności.

Jak czytamy na stronie RPO, do biura Rzecznika od dawna wpływają skargi obywateli mających wątpliwości co do swego pokrewieństwa z dziećmi, będącymi w świetle prawa ich potomkami.

"Wpływ, jaki wyniki badań DNA w cywilnych postępowaniach sądowych wywierają na losy licznych rodzin, prawa dziecka oraz stan cywilny jednostek, powoduje, że konieczne jest szybkie opracowanie standardów medycznych ich przeprowadzania, pozwalających na zagwarantowanie ich rzetelności i zgodności z prawdą materialną. Regulacja badań DNA w postępowaniu karnym została uchwalona w 2004 r." - pisze RPO.

Dodaje, że na rynku funkcjonują firmy zajmujące się testami DNA na zasadach komercyjnych, jednak nie ma regulacji dot. metodologii, odpowiedzialności czy dopuszczalności testów.

Na początku maja br. o tym problemie pisał również Rynek Zdrowia. Wówczas MZ zapowiadało, że projekt ustawy o badaniach genetycznych zostanie przedłożony Radzie Ministrów w trzecim kwartale 2018 r.

Czytaj więcej: Rynek testów genetycznych to "wolna amerykanka"? Resort zdrowia zapowiada zmiany

"Firmy informują wprawdzie, że testy wykonane na samodzielnie pobieranych przez zainteresowanego próbkach nie mają wartości dowodowej w sądach, lecz zdesperowani rodzice i tak korzystają z ich usług" - zaznacza Rzecznik. 

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum