OZZL/Rynek Zdrowia | 27-12-2011 16:52

RPO odpowiedział na list OZZL w sprawie recept na leki refundowane

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie recept na leki refundowane.

Na początku grudnia Zarząd Krajowy OZZL wysłał list do Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, w którym zwraca uwagę, że wskutek represyjnych wobec lekarzy i niejasnych przepisów ustawy refundacyjnej i projektowanego rozporządzenia MZ w sprawie recept, pacjenci mogą mieć od 1 stycznia 2012 r. trudności w nabyciu leków refundowanych.

Jak wyjaśniał rzecznikowi OZZL stanie się tak, gdyż ''lekarze w odruchu uzasadnionej samoobrony będą unikać wypisywania recept na leki refundowane, aby nie narażać się na (niezawinione) kary, mogące wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych''.

W odpowiedzi Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że przyjął do wiadomości informacje zawarte w liście z 2 grudnia 2011 r. Podkreślił też, że od wejścia w życie w 1999 r. systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, RPO kilkakrotnie zwracał się do ministra zdrowia w sprawie dokumentowania uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej oraz wydania ubezpieczonym karty ubezpieczenia zdrowotnego typu elektronicznego.

Jak informuje RPO, interwencja w tej sprawie została ponowiona u obecnego ministra.

Więcej: www.ozzl.org.pl