RPO o starszych i niepełnosprawnych
Prof. Irena Lipowicz, która w ubiegłym tygodniu objęła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla, że na dwie grupy społeczne należy zwrócić szczególną uwagę: osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

- Sytuacja wymaga przyjrzenia się problemom tych osób na nowo. Organy państwa starają się dbać o osoby starsze i niepełnosprawne, robią to liczne organizacje pozarządowe, jest naprawdę wiele bardzo pięknych inicjatyw. Wydaje mi się jednak, że popadamy czasem w stereotypy, że postrzegamy osoby starsze i niepełnosprawne tak, jak postrzegano je 20-30 lat temu. Tymczasem obie te grupy kompletnie się zmieniły - mówi prof. Irena Lipowicz.
W kontekście osób starszych rzecznik zwraca uwagę na dwie sprawy: - Po pierwsze, powstała nowa grupa społeczna 80+, która "narodziła się" dzięki postępowi w ostatnich 20 latach.
- Osoby w tak podeszłym wieku wciąż nie są postrzegane, jako oddzielna grupa społeczna w działaniach państwa. Chciałabym przez powołanie zespołu ekspertów ds. osób starszych ustalić, jakie zmiany prawa są niezbędne, aby umożliwić tym ludziom bycie pełnoprawnymi obywatelami naszego państwa. Bo zbyt często są oni postrzegani jako osoby „do opieki", a nie jako obywatele, którzy mają swoje prawa - zaznacza rzecznik.
Druga grupa osób starszych, zdaniem profesor Lipowicz jest zupełnie inna. - To osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale chcą dalej pracować. 70-letni notariusz czy profesor często nie chce odchodzić z rynku pracy i powinien mieć do tego prawo.
Zdaniem RPO w przypadku osób niepełnosprawnych również potrzebne jest nowe spojrzenie.
- Niepełnosprawni są postrzegani przede wszystkim, jako osoby wymagające opieki, a nie partnerzy społeczni. To kwestia wypychania tych ludzi na rentę, czy - na przykład - ograniczonych praw niepełnosprawnych pasażerów linii lotniczych i kolejowych - powiedziała w rozmowie z PAP profesor Irena Lipowicz.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)