RPO: kilkanaście rekomendacji po wizytacji w ośrodku w Gostyninie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 19:45

Kilkanaście rekomendacji, w tym ws. monitoringu i liczby personelu, sformułowali eksperci Biura Rzecznika Praw Obywatelskich po wizytacji ośrodka w Gostyninie, gdzie po odbyciu kary więzienia trafiają sprawcy najpoważniejszych przestępstw - poinformował we wtorek (8 maja) RPO.

RPO: kilkanaście rekomendacji po wizytacji w ośrodku w Gostyninie
Wizytacja wykazała m.in., że w placówce występują ''rażące niedobory personelu mającego bezpośredni kontakt z pacjentami". Fot. Archiwum

"Za ograniczanie praw pacjentów uznano m.in. kontrole wszystkich wysyłanych do nich listów, zakazywanie zakupów lub udziału w zajęciach sportowych" - zaznaczono w komunikacie na stronie RPO podsumowującym wizytację, która odbyła się w marcu tego roku.

Jak zaznaczono, ośrodek w Gostyninie "nie jest właściwym miejscem dla osób chorujących psychicznie - powinni oni być w szpitalu psychiatrycznym". "Tymczasem w ośrodku przebywa osoba cierpiąca na schizofrenię" - wykazała wizytacja.

 (Mazowieckie) działa od 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów placówek powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych. Trafił tam m.in. Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców.

Podczas wizytacji - jak poinformował RPO - w ośrodku przebywało 49 pacjentów, w tym jedna kobieta. Ośrodek przewidziany jest maksymalnie dla 60 osób. Według informacji ośrodek zatrudnia 272 osoby. Jest wśród nich: 5 lekarzy, 11 psychologów, 32 pracowników administracji, 36 pielęgniarek, 58 sanitariuszy i salowych, 5 sekretarzy medycznych, 4 pracowników socjalnych, 15 terapeutów zajęciowych, 99 pracowników ochrony i 7 pracowników gospodarczych lub konserwatorów.

"Zgodnie z rozporządzeniem ministra, liczebność poszczególnych kategorii personelu - przypadających na 10 pacjentów - wynosi co najmniej: jeden psychiatra, 6 psychologów, 14 pielęgniarek, 7 terapeutów zajęciowych. Przy 50 pacjentach ośrodek powinien zatem zatrudniać: 5 psychiatrów, 30 psychologów, 70 pielęgniarek, 35 terapeutów zajęciowych" - czytamy w komunikacie RPO.

Według komunikatu "prowadzi to do wniosku, że w placówce występują rażące niedobory personelu mającego bezpośredni kontakt z pacjentami".

"Można jednak postawić pytanie czy tak duża obsada etatowa, w stosunku do liczby pacjentów, jest konieczna" - zastrzegł RPO.

Jak poinformował Rzecznik dotychczas do sądu skierowano opinie w sprawie czterech osób, u których stwierdzono zmniejszenie prawdopodobieństwa ponownego popełnienia przestępstwa.

"Dyrektor ośrodka wnosił o ich zwolnienie. Sąd za każdym razem - nie zważając na opinie specjalistów, którzy pracują w ośrodku - powoływał dodatkowych biegłych. W przeciwieństwie do lekarzy z ośrodka, nie widzieli oni podstaw do zwolnienia tych pacjentów" - przekazał RPO.

Jak dodał dotychczas z ośrodka wypisano jednego pacjenta, który trafił do szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych, na co wyraził zgodę.

"Wszystkie kamery w ośrodku powinny mieć możliwość nagrywania także i dźwięku. Ułatwiłoby to weryfikację zarzutów pacjentów wobec personelu oraz siebie nawzajem. Zaleca się zwłaszcza rejestrację fonii podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego" - ocenił RPO.

Zdaniem ekspertów Biura Rzecznika m.in. warto rozważyć "możliwość wydłużenia pobytu pacjentów na świeżym powietrzu, mógłby on być zdecydowanie dłuższy w soboty i niedziele, kiedy terapie nie są prowadzone". Zarzuty pacjentów kierowane do przedstawicieli RPO dotyczyły np. krótkich spacerów - godzinę dziennie, zaś w święta i weekendy półtorej godziny.

"Warto rozważyć zapewnienie pacjentom możliwość korzystania z własnych laptopów (bez internetu) i dostępu do komunikatora Skype pod nadzorem" - wskazał RPO.

Ostatnio resort zdrowia chce zmienić przepisy dotyczące warunków pobytu w tym ośrodku. Jak informowało ministerstwo plany zmian wynikają z konieczności dostosowania przepisów do stanu faktycznego w ośrodku. Projekt zmian w rozporządzeniu jest obecnie w konsultacjach. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum