RPO interweniuje w sprawie zaostrzenia przepisów o kwarantannie. Wystosowano list do premiera

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia28 czerwca 2021 12:00

W ostatnim czasie zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny dla osób powracających do Polski. Zaostrzone przepisy stały się przyczynkiem do interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zaostrzeniu uległy zmiany w przepisach dotyczących kwarantanny po przekroczeniu granicy. Fot. Shutterstock
  • W ostatnich wprowadzono obowiązkową kwarantanną graniczną dla osób wracających spoza strefy Schengen
  • Obowiązek odbycia kwarantanny został przesunięty na wszystkie osoby niezaszczepione powyżej 12. roku życia
  • Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował list do premiera, w którym wyraził swoje zaniepokojenie wprowadzonymi przepisami

RPO apeluje do premiera

Od niedawna funkcjonują dwa rozporządzenia z 22 i 23 czerwca dotyczące zaostrzenia przepisów w związku z kwarantanną graniczną. Jak czytamy na stronie RPO, została skierowana interwencja do premiera, ponieważ wprowadzono bardzo ważne zmiany znacznie ograniczające wolność osobistą.

- Mimo wielokrotnie już artykułowanych przez Rzecznika zastrzeżeń tak odnośnie do formy, jak i trybu wprowadzania obostrzeń, po raz kolejny "z dnia na dzień" wprowadzono rozporządzeniem Rady Ministrów niezwykle istotne ograniczenie wolności osobistej, rozciągając obowiązek kwarantanny granicznej na każdą niezaszczepioną w pełni osobę powyżej 12 roku życia. Szczególnie dotkliwe jest to w przypadku osób, które nie są niechętne szczepieniom, ale ze względów zdrowotnych, czy innych (wiek) nie mogły dotychczas się zaszczepić – czytamy w oficjalnym liście RPO do premiera Mateusza Morawieckiego.

W dalszej części listu Rzecznik nie ukrywa, że niepokoi go wprowadzenie ostrych przepisów kwarantanny także w kontekście możliwych strat, jakie może ponieść polska branża turystyczna. Choć Rzecznik "rozumie działania Rady Ministrów podejmowane w walce z pandemią", apeluje jednocześnie do premiera o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących przyczyn nagłego wprowadzenia zaostrzenia przepisów w życie.

Rzecznik w wystosowanym liście stwierdza także, że tak szybkie wprowadzanie zmian może skutkować brakiem możliwości planowania podróży i przekraczania granic. Dlatego też RPO w liście zaznaczył, że komunikaty rządowe powinny być znacznie wcześniej ogłaszane dla dobra podróżnych

Zaostrzone przepisy kwarantanny granicznej

Przypomnijmy, od 24 czerwca osoby powracające do Polski z państw poza strefy Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego, mają obowiązek poddać się dziesięciodniowej kwarantannie. Uniknięcie kwarantanny będzie możliwe dopiero 7 dni po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Z obowiązku kwarantanny są zwolnione osoby zaszczepione, będące przynajmniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki. Kwarantanna nie dotyczy także dzieci do 12. roku życia przebywających pod opieką osób zaszczepionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum