RPO do resortu zdrowia: obywatele boją się "narodowego umierania". Lista 23 zaniedbań

Autor: RPO, JW/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 13:54

Polski system ochrony zdrowia przechodzi jedną z najtrudniejszych prób. Rodzą się obawy, czy jest on w stanie sprostać tej sytuacji - zaznacza RPO. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar apeluje do ministra zdrowia o zapoznanie się z listą naruszeń i zagrożeń praw pacjentów w okresie pandemii, opracowanych na podstawie skarg, doniesień medialnych, jak i sygnałów z mediów społecznościowych.

RPO do resortu zdrowia: obywatele boją się "narodowego umierania". Lista 23 zaniedbań
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Lista deficytów liczy aż 23 punkty. RPO opublikował ją na swojej stronie w poniedziałek (16 listopada).

Pierwsze trzy problemy to – zdaniem RPO - dramatyczna sytuacja w szpitalach w czasie pandemii (brak wolnych miejsc dla pacjentów, brak m.in. respiratorów, niewystarczająca liczba stanowisk intensywnej terapii i personelu), brak efektywnej koordynacji pogotowia ratunkowego (kolejki karetek przed szpitalami, zgony pacjentów w karetkach, tworzenie oddziałów covidowych niejednokrotnie bez sprawdzenia, czy dane miejsce ma właściwe warunki) i w końcu stricte brak miejsc w szpitalach, co rodzi niepokojące sytuacje, w których pacjent nie zostaje przyjęty nawet w czterech kolejnych lecznicach, a gdy w końcu to następuje, na ratunek jest już za późno.

W dalszej części RPO wskazuje na brak tlenu w szpitalach i karetkach dla pacjentów chorych na COVID-19, kontrowersyjny status żołnierzy w lecznicach, niewystarczające szkolenia oraz brak personelu medycznego do obsługi respiratorów, uzależnienie przyjęcia na zabieg operacyjny od wykazania przez pacjenta bezobjawowego negatywnego wyniku testu czy w końcu ograniczony dostęp seniorów do świadczeń zdrowotnych.

Według RPO nie jest w pełni zapewniona opieka osobom w stanie nagłym, w przypadku problemów kardiologicznych, nadciśnienia, stomatologicznych, a także osób posiadających przewlekłe choroby i cierpiących onkologicznie oraz wymagających niezwłocznie rehabilitacji, np. po wypadku samochodowym. „Chaos w pogłębia odwoływanie planowych wizyt i operacji” - czytamy. Rzecznik zwraca uwagę, że szczególnie dotkniętą grupą pacjentów „niecovidowych” są osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane, ale także chorzy onkologiczni.

RPO porusza ponadto wątek testów. Pacjenci mają zwracać uwagę na brak możliwości wykonania testu bezpłatnie, kolejki, długi czas oczekiwania na wynik czy brak procedury powtórzenia pozytywnego testu.

„Niepokojąca jest ocena prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, że doszliśmy do granicy wydolności laboratoriów wykonujących testy genowe wykrywające kwas nukleinowy wirusa SARS-CoV-2” - czytamy ponadto. RPO zwraca uwagę, że obecnie procedura rejestracji zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego punkt wymazowy w urzędach wojewódzkich może trwać nawet miesiąc, a gdy ktoś z personelu medycznego ma wynik dodatni, pozostali nie są wysyłani na kwarantannę - testy są u nich wykonywane dopiero, gdy rozwiną się objawy.

Kolejne deficyty to według RPO: nadmiar obowiązków związanych z dokumentacją medyczną, ryzyko całkowitej likwidacji szkolnych gabinetów stomatologicznych, które w okresie pandemii utraciły płynność finansową, brak szczepionek na grypę, , ograniczone odwiedziny w szpitalach, brak możliwości przebywania rodziców z dziećmi na oddziałach pediatrycznych, zawieszenie porodów rodzinnych („pacjentki wskazują na chaos i dezinformację co do porodów z osobą towarzyszącą”), procedury uniemożliwiające bliskim identyfikację osób zmarłych z powodu koronawirusa czy pożegnanie się z umierającym chorym.

RPO akcentuje tez problem niedostatecznego wynagradzania personelu medycznego. „Personel medyczny nie jest jedynie dostarczycielem usług, ale stanowi część etycznego systemu tworzącego solidarność społeczną i poczucie wspólnoty. Wobec tego bez przywrócenia im należytego znaczenia oraz wynagrodzenia nawet usunięcie wad systemu nie doprowadzi do oczekiwanych rezultatów” - podsumowuje Adam Bodnar.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum