RPO do premiera: co z badaniami prenatalnymi po zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego?

Autor: RPO/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 17:30

Eksperci i organizacje społeczne zgłaszają wątpliwości dotyczące przyszłości diagnostyki prenatalnej po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny - zauważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wzywając premiera do podjęcia działań w tej sprawie.

RPO do premiera: co z badaniami prenatalnymi po zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego?
Wielu ekspertów oraz organizacji społecznych zgłasza wątpliwości dotyczące przyszłości diagnostyki prenatalnej. Fot. Shutterstock

Wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. spowodowało, że obecnie w Polsce nielegalne jest przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Jak wskazuje RPO, w tej sytuacji wielu ekspertów oraz organizacji społecznych zgłasza wątpliwości dotyczące przyszłości diagnostyki prenatalnej.

W piśmie do premiera Bodnar przypomina, że prawo do badań prenatalnych stanowi element prawa pacjentki do uzyskania świadczeń zdrowotnych zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz prawa do informacji o stanie zdrowia. Przywołuje wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz opinie ekspertów.

Adam Bodnar zwraca się do premiera o podjęcie pilnych działań systemowych dla poprawy dostępu do badań prenatalnych. A w związku z zapowiedzią premiera dotyczącą planu poszerzenia dostępu do badań prenatalnych także dla kobiet poniżej 35. roku życia, Rzecznik prosi o wskazanie, jakie działania już podjęto.

Więcej: rpo.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum