RPO do premiera: co z badaniami prenatalnymi po zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego?
Eksperci i organizacje społeczne zgłaszają wątpliwości dotyczące przyszłości diagnostyki prenatalnej po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny - zauważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wzywając premiera do podjęcia działań w tej sprawie.

Wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. spowodowało, że obecnie w Polsce nielegalne jest przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Jak wskazuje RPO, w tej sytuacji wielu ekspertów oraz organizacji społecznych zgłasza wątpliwości dotyczące przyszłości diagnostyki prenatalnej.
W piśmie do premiera Bodnar przypomina, że prawo do badań prenatalnych stanowi element prawa pacjentki do uzyskania świadczeń zdrowotnych zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz prawa do informacji o stanie zdrowia. Przywołuje wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz opinie ekspertów.
Adam Bodnar zwraca się do premiera o podjęcie pilnych działań systemowych dla poprawy dostępu do badań prenatalnych. A w związku z zapowiedzią premiera dotyczącą planu poszerzenia dostępu do badań prenatalnych także dla kobiet poniżej 35. roku życia, Rzecznik prosi o wskazanie, jakie działania już podjęto.
Więcej: rpo.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)