RPO chce ułatwień w zatrudnianiu lekarzy imigrantów

Autor: BRPO/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2016 09:52

Pod hasłem -"Lekarze do leczenia!" debatowano we wtorek (23 lutego) na temat sytuacji lekarzy specjalistów przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej. W dyskusji  wziął udział Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.

W debacie głos zabrali m.in. migranci, którzy starają się o uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych poza UE. Fot. archiwum RZ

W debacie głos zabrali m.in. migranci, którzy starają się o uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych poza UE. Swoje stanowisko przedstawili także reprezentanci Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że przepisy unijne zakładają stworzenie warunków do sprawnego i rzetelnego sprawdzania kwalifikacji specjalistów spoza UE.

Tymczasem lekarze obcokrajowcy skarżą się, że stawiane wymogi zobowiązują ich nieomal do powtórnego kształcenia na studiach medycznych. Chodzi przede wszystkim o grupę osób, które ukończyły studia za granicą, następnie przez wiele lat zdobywały tam doświadczenie, a dziś chcą uznania swoich kwalifikacji w Polsce.

Problem ten dotyczy m.in. obywateli Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów byłego ZSRR, w tym także osób z Kartą Polaka. Często przez wiele lat podejmują starania o pozwolenie na wykonywanie zawodu. W tym czasie nie mogą leczyć, więc pozostają bezrobotni lub wykonują prace poniżej swoich kwalifikacji.

Adam Bodnar zaznaczył, że w tym przypadku nie ma znaczenia czy chodzi o imigrantów, repatriantów, czy uchodźców. Jego zdaniem najważniejsze jest prowadzenie kompleksowej polityki integracyjnej, która powinna uwzględniać naukę języka, zapewnienie miejsca zamieszkania i zdobycie pracy. Dlatego tak ważne jest umożliwienie tym osobom wejścia na rynek pracy. - Obecnie brakuje myślenia jak to zrobić - zauważył.

Przedstawiciele władz samorządowych podkreślali, że problem ten należy jak najszybciej rozwiązać, ponieważ obecnie w znacznej liczbie szpitali powiatowych brakuje lekarzy. Wielu wykształconych w Polsce specjalistów emigruje do innych państw.

Obecny system nie ułatwia zatrudnienia w polskich szpitalach obcokrajowców. Ostatnie dane wskazują, że w naszym kraju zatrudnionych jest tylko 0,5 proc. lekarzy spoza UE, tymczasem w Wielkiej Brytanii jest to blisko 30 proc.

Więcej: ww.brpo.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum