RPD przypomina: dzieci mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2012 12:23

Dzieci mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - przypomina lekarzom i innym pracownikom ochrony zdrowia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. RPD potępił instrumentalne traktowanie małych pacjentów, w celu realizowania różnych grupowych interesów.

- Z najwyższym niepokojem przyjmuję informacje o przypadkach uzależnienia udzielenia świadczeń zdrowotnych dzieciom od okazania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego rodziców lub opiekunów prawnych - napisał RPD w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Przypomniał - zwłaszcza lekarzom i innym pracownikom ochrony zdrowia - że dzieci posiadające obywatelstwo polskie i mieszkające na terytorium Polski, z mocy prawa są uprawnione do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podkreślił, że żadne dziecko, zwłaszcza chore, nie może spotkać się z odmową leczenia ani udzielenia innego świadczenia medycznego, tylko z tego powodu, że matka tub ojciec nie mogą okazać dowodu ubezpieczenia zdrowotnego.

- Uważam za niedopuszczalne takie praktyki, a instrumentalne traktowanie małego pacjenta dla realizacji różnych grupowych i partykularnych interesów oceniam wysoce nagannie - napisał Michalak.

Zaznaczył, że prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej gwarantuje dziecku konstytucja, Konwencja o prawach dziecka oraz konkretne ustawy.

- Rok 2012 został uchwalony przez Sejm Rokiem Janusza Korczaka, lekarza, który leczył dzieci bez względu na to, czy były bogate czy biedne i który nigdy nie odmawiał pomocy żadnemu dziecku. Ten przykład staje się dziś szczególnie aktualny - podkreślił RPD. 

Zwrócił się do ministra zdrowia, Naczelnej Rady Lekarskiej i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o dopilnowanie realizacji prawa polskiego dziecka do bezpłatnej opieki zdrowotnej, a pracowników ochrony zdrowia poprosił o jego bezwzględne przestrzeganie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum