RPD: działania ws. dopalaczy muszą być zintegrowane; bez taryfy ulgowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2015 08:42

Działania w sprawie dopalaczy muszą być szerokie i zintegrowane; nie może być tak, że na coś przymykamy oko. Walczymy z trucizną, tutaj nie ma taryfy ulgowej - mówi PAP Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W środę (29 lipca) w MSW podpisany zostanie pakt społeczny przeciwko dopalaczom.

- Działania muszą być szerokie, wspólne, zintegrowane - mówi Marek Michalak, który weźmie udział w środowym spotkaniu w MSW w sprawie dopalaczy. Jak wyjaśnia, chodzi z jednej strony o prawo, które jest "coraz szczelniejsze, skuteczniejsze", ale też o wykonawców tego prawa, osoby, które muszą być zdeterminowane" do walki z tymi substancjami.

- Tutaj nie ma taryfy ulgowej, nie może być tak, że na coś przymykamy oko. Tu walczymy z trucizną (...), na bazie kórej człowiek może stracić życie, tutaj walka musi być bezdyskusyjna, bez żadnych pobłażliwości - podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

- Organy ścigania wykonują swoją pracę, prowadzą działania operacyjne, podejmują wiele akcji, dzięki tym akcjom, osoby które są zaangażowane w rozpowszechnianie dopalaczy, trafiają przed wymiar sprawiedliwości - mówi Michalak. Dlatego, jak dodaje, wymiar sprawiedliwości też musi odpowiedzialnie wykonać swoją pracę, nie może być tak, że społeczeństwo dostaje sprzeczne sygnały.

W spotkaniu w MSW, podczas którego podpisany zostanie pakt społeczny przeciwko dopalaczom, udział wezmą m.in. minister sprawiedliwości Borys Budka, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, minister zdrowia Marian Zembala, sekretarz stanu w MEN Urszula Augustyn i Rzecznik Praw Dziecka, a także przedstawiciele mediów, policji, samorządów i organizacji pozarządowych.

Zainaugurowana zostanie kampania społeczna, której celem jest zwiększenie świadomości młodzieży oraz rodziców, opiekunów i nauczycieli na temat zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum