RPD apeluje do MZ o szybsze udzielanie zgody na leczenie dzieci za granicą

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: RPD/Rynek Zdrowia   • 29 sierpnia 2011 11:44

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do minister zdrowia z prośbą o sprawdzenie, czy aktualnie obowiązujący tryb postępowania przy udzielaniu zgody na leczenie dzieci za granicą jest wystarczająco sprawny.

RPD apeluje do MZ o szybsze udzielanie zgody na leczenie dzieci za granicą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Opierając się na sprawach kierowanych do Rzecznika Praw Dziecka, Marek Michalak zwrócił uwagę, iż obowiązujące procedury wydawania pozwoleń na leczenie dziecka za granicą są zbyt skomplikowane i długotrwałe.

W liście do minister Ewy Kopacz, RPD przytacza historię chłopca, który cierpi na jedną z rzadkich wad wrodzonych. Specjaliści z zakresu m.in. neurologii, radiologii stwierdzili, że nie ma możliwości leczenia dziecka w kraju.

Rodzice mimo starań nie uzyskali decyzji o sfinansowaniu przez NFZ kosztów przeprowadzenia operacji za granicą. Na pierwszy etap operacji musieli wziąć pożyczkę, kolejne starania o refundację następnych etapów operacji trwały trzy miesiące.

NFZ ponownie występował o opinie do konsultantów medycznych. Rodzice chłopca musieli też korzystać z pomocy kancelarii adwokackiej, by sprostać stawianym wymogom formalnym.

RPD wskazuje, że czas podejmowana decyzji w sprawach dotyczących rozstrzygnięć, w których stawką jest życie dziecka - nie może być przedłużany ponad miarę.

Więcej: www.brpd.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze