RCB alarmuje: tylko wczoraj w Polsce utonęły cztery osoby. Bilans trzech ostatnich miesięcy to aż 113 utonięć

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 czerwca 2021 11:45

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje: tylko wczoraj w Polsce utonęły cztery osoby. Bilans trzech ostatnich miesięcy to aż 113 utonięć

Tylko od kwietnia w wodzie zginęło 113 osób. RCB alarmuje o zachowanie ostrożności nad wodą. Fot. Shutterstock
  • Do ostatnio odnotowanych utonięć doszło w woj. świętokrzyskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim
  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą
  • RCB zwraca także uwagę na to, aby nie skakać do wody w miejscach niestrzeżonych

Dramatyczny bilans utonięć

Do wtorkowych utonięć doszło w woj. świętokrzyskim (w miejscowości Sielpia Wielka), mazowieckim (w Piasecznie i Płocku) oraz kujawsko-pomorskim (w miejscowości Sikórz).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina także, aby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, by wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

RCB przestrzega także, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a także stosować się do poleceń ratownika. 

Jak reagować nad wodą?

Fala upałów sprzyja częstszemu przebywaniu nad wodą. Jednakże wiele osób wybiera do tego celu również kąpieliska niestrzeżone, które niestety są dużo bardziej niebezpieczne. Przypomnijmy, wypadek w miejscu niestrzeżonym okazuje się trudniejszy dla służ ratunkowych, które potrzebują znacznie więcej czasu na dotarcie.

Przebywając nad wodą warto zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas. Jeśli ktoś nie potrafi utrzymać się na wodzie, ma mętny wzrok, robi dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi ruchami to niezawodny znak, że dzieje się coś złego.

Od początku kwietnia odnotowano już 113 utonięć. W sam weekend 19-20 czerwca 2021 roku zginęło aż 15 osób, co okazuje się niechlubnym rekordem.

Czytaj:  Ratownik wodny: ludzie toną bezgłośnie, zwracajmy uwagę na innych kąpiących się

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum