Ptok o nowych wynagrodzeniach pielęgniarek: "Nie podpisujcie porozumień"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia08 lipca 2021 05:58

Przewodnicząca OZZPiP apeluje: nie podpisujcie porozumień. Chodzi o nowe wynagrodzenia medyków. - Nasze działania nie ustają. Okres wakacyjny chcemy wykorzystać na kampanię informacyjną  - zapowiedziała Krystyna Ptok

Ptok o nowych wynagrodzeniach pielęgniarek: "Nie podpisujcie porozumień"
Krystyna Ptok o zmianach wynagrodzeń od 1 lipca/Facebook
 • W czwartek, 1 lipca, weszły w życie nowe współczynniki pracy określające minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia
 • Medycy nie są jednak zadowoleni. Większość organizacji, w tym samorządy i związki zawodowe lekarzy oraz pielęgniarek uznają podwyżki za niedostateczne
 • W sprawie zmian w wynagrodzeniach głos zabrała Krystyna Ptok, przewodnicząca zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Radzi, na co trzeba uważać

Krystyna Ptok: o ustawie o wynagrodzeniach. "Negowaliśmy taki podział na grupy zawodowe, takie współczynniki"

W czwartek, 1 lipca, weszły w życie nowe współczynniki pracy określające minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia. Dzień wcześniej na profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Facebooku pojawiło się nagranie wideo, w którym przewodnicząca związku Krystyna Ptok radzi pielęgniarkom, na co przy okazji zmiany wynagrodzeń, muszą uważać.

Przypomina, że Ministerstwo Zdrowia tworząc ustawę nie zaakceptowało żadnych sugestii OZZPiP

- Negowaliśmy taki podział na grupy zawodowe, takie współczynniki, a przede wszystkim sytuację w której pracowników medycznych zrównuje się z innymi pracownikami pracującym w podmiotach leczniczych, którzy nie wykonują zawodu medycznego i nie mają specjalnych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentów – tłumaczył Ptok.

Przewodnicząca wskazała, że w związku z wejściem w życie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracodawcy mają obowiązek zawarcia ze związkami zawodowymi do 5 lipca porozumienia dotyczącego wzrostu płac. W przypadku braku takiego porozumienia pracodawca musi do 12 lipca wydać zarządzenie.

Czytaj więcej: Od dziś nowe minimalne wynagrodzenia medyków. Efekt? Pielęgniarki grożą strajkiem. Lekarze: Ta podwyżka jest żenująca

Ptok: jeśli nie podpiszecie porozumień, nic takiego się nie stanie

- Apeluję do organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego: jeśli nie podpiszecie porozumień, nic takiego się nie stanie. Pracodawca i tak ma obowiązek wprowadzić te poziomy wynagrodzeń, które są w ustawie – zapewnia.

I dodaje: Mówię o niepodpisywaniu tych porozumień, bo protestowaliśmy i domagaliśmy się o wiele wyższych współczynników dla swoich koleżanek i kolegów oraz innego podziału grup zawodowych, niż to co zostało określone – jak to nazywa Ministerstwo Zdrowia – w drodze „dobrego dialogu”.

Przedstawiciele OZZPiP zwracają również uwagę, że podpisanie porozumienia z pracodawcą przez organizację związkową będącą w sporze zbiorowym „spowoduje domniemanie spełnienia postulatów OZZPiP i doprowadzi, przynajmniej w tej części, do wygaszenia sporu”.

- Gdy OZZPiP nie podpisze porozumienia, to będzie można nadal kontynuować spór zbiorowy, a pracodawca jednocześnie i tak będzie musiał wydać zarządzenie i podnieść wynagrodzenia zasadnicze do poziomu gwarantowanego przez znowelizowaną ustawę – podkreślają przedstawiciele związku.

Czytaj także: Kraska obiecuje ratownikom: wynagrodzenia nie pogorszą się. "Stałe dodatki za święta i pracę w nocy". Będzie też ustawa o zawodzie ratownika

O kolejnych krokach centrala OZZPiP poinformuje w przyszłym tygodniu

Przy okazji przewodnicząca odniosła się do planowanych i zapowiadanych przez pielęgniarki dalszych działań.

-  Okres wakacyjny chcemy wykorzystać na kampanię informacyjną. O dalszych korkach poinformujemy w przyszły tygodniu – zapowiedziała Krystyna Ptok.

Ile po zmianach wynagrodzeń zarobią pielęgniarki?

W ustawie podzielono je na trzy kategorie. Dla każdej inne jest najniższe wynagrodzenie od 1 lipca.

 • Pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa i specjalizacją - zmiana współczynnika z 1,05 na 1,06.
  Najniższe wynagrodzenie wynosi od 1 lipca 5 478 zł, do 30 czerwca było to 5 426 zł, czyli wzrost o 52 zł. 
 • Pielęgniarki ze specjalizacją lub tytułem magistra czy licencjata - zmiana współczynnika z 0,73 do 0,81.
  Najniższe wynagrodzenie od 1 lipca 2021 wyniesie 4 186 zł, do czerwca było to 3 772 zł, wzrost o 414 zł. Współczynnik 0,81 dotyczy także pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownik wykonujący zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia, bez specjalizacji.
 • Pielęgniarki i położne nieposiadające tytułu specjalisty - zmiana współczynnika z 0,64 do 0,73.
  Najniższe wynagrodzenie od lipca 2021 wyniesie 3 772 zł, do czerwca 3307 zł, wzrost o 465 zł.

Czytaj również: Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’. Ptok: będzie druga fala protestów i strajków

Pielęgniarki pokazały paski. Na niektórych widać 2,5 tys. zł "na rękę"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum