Krystyna Ptok do ministra i premiera: Robicie wszystko, żeby pogrzebów było więcej

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia28 października 2021 13:25

W czwartek, 28 października, przy Powązkach odbyła się konferencja medyków z Białego Miasteczka. Krystyna Ptok i Maciej Krawczyk zwrócili się do premiera oraz ministra zdrowia.  "To tak naprawdę wy zamykacie kolejne oddziały!".

Przewodnicząca OZPiP Krystyna Ptok i Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. n. med. Maciej Krawczyk Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • W czwartek, 28 października, przy Powązkach odbyła się konferencja protestujących medyków z Białego Miasteczka
  • Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP i Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów zwrócili się do premiera oraz ministra zdrowia: To tak naprawdę wy zamykacie kolejne oddziały! 
  • Jako ludzie reprezentujący zawody medyczne i niemedyczne (...) chcemy zrobić wszystko, by cmentarze nie zapełniły się nagrobkami osób, które nie powinny umrzeć z powodu niewydolnego systemu ochrony zdrowia - zaznaczyła Ptok

Medycy zwołali konferencję prasową przy cmentarzu

W czwartek 28 października miała miejsce konferencja prasowa medyków protestujących w Białym Miasteczku. Tym razem jednak jako miejsce spotkania zostały wybrane Wojskowe Powązki. Miejsce nieprzypadkowe, zarówno ze względu na zbliżające się Święto, jak i - na co wskazali organizatorzy - obecną sytuację w ochronie zdrowia.

- Będziemy nad grobami wspominać życie i śmierć. Jako ludzie reprezentujący zawody medyczne i niemedyczne, chcemy zapobiec sytuacji nadliczbowych zgonów. Chcemy zrobić wszystko, by Powązki i inne cmentarze nie zapełniły się nagrobkami osób, które nie powinny umrzeć z powodu niewydolnego systemu ochrony zdrowia - zaznaczyła przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

- Panie ministrze, panie premierze, to wy tak naprawdę zamykacie oddziały i kolejne szpitale. To wy robicie wszystko, aby tych pogrzebów w Polsce było więcej. Nic nie robicie obecnie, by powstrzymać odejścia ludzi, którzy odchodzić jeszcze nie powinni - dodała Ptok.

Czytaj: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Koronawirus. 28 października. Nowy RAPORT o zakażeniach. Czwarta fala galopuje

Nadmiarowe zgony w Polsce. Prezes KIF: od kwietnia jest ich  105 tys. 

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. n. med. Maciej Krawczyk przypomniał, że do kwietnia tego roku zmarło 190 tys. osób w Polsce, z czego 105 tys. to zgony nadmiarowe. 

- Ile osób musi jeszcze umrzeć, żeby do rządu dotarło, że trzeba działać? My tego nie wiemy. Drugie miejsce w Europie pod względem zgonów to tak, jakbyśmy mieli karabiny w ręku, dobrą broń, ale mielibyśmy stan wojny. To nie żołnierze walczą, ale ochrona zdrowia - powiedział dr hab. Krawczyk.

Podczas konferencji poruszono także kwestię związaną z problemami kadrowymi oraz zahamowaniem szczepień.

Sprawdź: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?

Kryzys kadrowy dotyczy każdego szpitala

- Zapraszamy do oglądania naszej mapy Polski, gdzie zaznaczamy zamykane oddziały i zagrożone funkcjonowaniem szpitale. Problemy kadrowe dotyczą każdego szpitala i odejście albo oddelegowanie osoby do szpitali tymczasowych, zaburza funkcjonowanie innych szpitali - mówiła Ptok. 

I pytała:

- Mamy kolejną falę pandemii i zadajmy pytanie: kto będzie leczył, dlaczego brakuje łóżek i tlenu. Karetki z pacjentami ponownie krążą z miejsca na miejsce. Nas się nie sklonuje, powtarzamy: same łóżka nie leczą.

- Za mało rząd zaangażował się w plany szczepień i nie mamy odporności populacyjnej. Jaka jest wasza reakcja i jaki jest plan? Jesteśmy zaszczuci przez społeczeństwo i nie mamy wsparcia w policji i Ministerstwie Sprawiedliwości. Szczepienia spaliły na panewce, co oznacza, że będzie znaczny wzrost zakażeń - podkreślił Krawczyk.

Sytuacja covidowa wymaga dalszych działań, o czym wspominali wielokrotnie medycy. "Panie ministrze, proszę się nas nie bać, proszę nie unikać spotkań z medykami, zacznijmy rozmawiać o sytuacji covidowej, to wymaga naszej reakcji" - dodał Krawczyk.

Czytaj: Koronawirus 28 października. Kraska potwierdził: będzie wzrost liczby zakażeń

Niedzielski: w pandemii doceniliśmy sektor ochrony zdrowia

Kraska: lockdowny są zabójcze dla gospodarki. Dodatkowe obostrzenia na razie niepotrzebne

Koronawirus "zmienił" taktykę. "Po pięciu dniach następuje załamanie"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum