×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Psycholodzy piszą do ministra zdrowia w sprawie podwyżek i miejsca w systemie

Autor: KL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 stycznia 2020 07:46

Psychologowie czują się dyskryminowani w systemie ochrony zdrowia i apelują o pilne spotkanie z ministrem zdrowia. OZZP podkreśla, że psycholodzy zarabiają zbyt mało w stosunku do odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Istotne jest też wdrożenie rozwiązań systemowych dotyczących zawodu.

Psycholodzy piszą do ministra zdrowia w sprawie podwyżek i miejsca w systemie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W liście do Łukasza Szumowskiego przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP) zwracają uwagę, że stanowią grupę zawodowa pomijaną przy podwyżkach wynagrodzeń.

OZZP podkreśla, że psycholodzy zarabiają zbyt mało w stosunku do odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa.

"Jesteśmy grupą zawodową, która ciągle się kształci - większość psychologów w ochronie zdrowia ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, a wielu z nich ma specjalizacje w zakresie psychologii klinicznej. Wszystkie te szkolenia opłacamy ze swoich, bardzo niskich, uposażeń" - czytamy w liście.

Jak zwracają uwagę związkowcy, przedstawiona sytuacja powoduje masowy odpływ dobrze wykształconych psychologów z publicznej ochrony zdrowia do sektora prywatnego.

Jak informuje nas OZZP, z badań przeprowadzonych przez związek na próbie 1664 psychologów zatrudnionych w ochronie zdrowia wynika, że średnie wynagrodzenie w tej grupie wynosi 3091,84 zł, mediana wynosi 2924 zł, dominanta 3000 zł brutto.

W uzyskanych danych wynika również, że wielu psychologów uzyskuje wynagrodzenia w wysokości równej płacy minimalnej w Polsce, a aż 93 proc. psychologów zarabia poniżej średniej płacy w sektorze publicznym.

Jak podkreślają przedstawiciele tej profesji sytuacja, ta wymusza poszukiwanie dodatkowych źródeł zarobkowania przez psychologów. Szacuje się, że tylko 22,8 proc. psychologów zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia pracuje w jednym miejscu, a 35 proc. w dwóch miejscach, 28 proc w trzech, a pozostali w czterech, pięciu i nawet więcej miejscach.

OZZP zwraca uwagę, że niezmiernie ważne, zwłaszcza przed wprowadzeniem przez MZ planowanych reform w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży, jest aby wdrożone zostały też rozwiązania systemowe dotyczące samego zawodu.

OZZP postuluje m.in. wyszczególnienie w Ustawie o wynagrodzeniu minimalnym w ochronie zdrowia grupy zawodowej psychologów, wzrost wyceny świadczeń udzielanych przez psychologów, specjalistów psychologii klinicznej i psychoterapeutów w ramach NFZ, zwiększenia liczby etatów dla psychologów publicznym systemie, finansowanie szkoleń specjalizacyjnych psychologów przez resort zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum