Psychiatrzy alarmują: nasza dziedzina ma za sobą dziesiątki lat zaniedbań

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2018 16:15

- Polska psychiatria pilnie potrzebuje wdrożenia długofalowych działań i zaangażowania wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zdrowie psychiczne Polaków - alarmują prof. Agata Szulc, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Prof. Piotr Gałecki podkreślał, że w Polsce na leczenie psychiatryczne przeznaczane jest zaledwie 3,4 proc. budżetu dedykowanego zdrowiu. Fot. Archiwum

Eksperci podczas spotkania prasowego, które miało miejsce w Warszawie w środę  (17 stycznia) podkreślali, że zaniedbania w polskiej psychiatrii nie dotyczą ostatnich ośmiu, dziesięciu, czy nawet trzydziestu lat. Te zaniedbania są stuletnie.

Prof. Gałecki zaznaczył, że MZ na leczenie psychiatryczne przeznacza zaledwie 3,4 proc. budżetu dedykowanego zdrowiu, podczas gdy średnia europejska wynosi 6 proc.

- Nie lepiej wyglądamy pod względem dostępu do specjalistów. Mamy zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców. Ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym przedostatnim miejscu w Europie. Z danych Eurostatu wynika, że gorzej jest jedynie w Bułgarii, gdzie wskaźnik liczby psychiatrów na milion mieszkańców wynosi 76 - wyjaśnił konsultant krajowy prof. Gałecki.

Z kolei prof. Szulc zwróciła uwagę, na stan infrastruktury, z której korzystają psychiatrzy lecząc pacjentów.

- Budynki szpitalne, bo głównie tam wciąż leczeni są polscy chorzy, są sprzed wieku. W takich warunkach, trudno o pozytywne postrzeganie psychiatrii przez pacjentów i ich rodziny - podkreśliła prezes Szulc.

I dodała:

- Nasza kadra jest bardzo dobrze wykształcona, prowadzimy badania na arenie międzynarodowej, mamy dostęp do nowoczesnej farmakoterapii a nasi terapeuci stosują najnowsze techniki psychoterapii. Dlatego nie zgadzamy się na takie marginalne traktowanie reprezentowanej przez nas dziedziny, jakie ma miejsce obecnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum