Przywileje dla zaszczepionych są wprowadzane w wielu krajach. Jak będzie u nas?

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia06 maja 2021 11:45

Wiele państw zapowiada, że wprowadzi szerokie przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niektóre kraje już wdrożyły "paszporty możliwości".

Przywileje dla zaszczepionych są wprowadzane w wielu krajach.  Jak będzie u nas?
Paszporty covidowe zostaną wprowadzone także w Polsce?; FOT. Shutterstock
  • 63 proc. Francuzów popiera pomysł wprowadzenia w tym kraju tzw. paszportu sanitarnego
  • Jestem zwolennikiem rozwiązania, że jeśli ktoś chce pójść do teatru, na basen, chce podróżować musi być zaszczepiony - przyznaje prof. Tomasz Wąsik
  • Na razie nie przewidujemy wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Nie chcemy ograniczać dostępu do powszechnych usług - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Czy wskutek szerzenia się nowych wariantów koronawirusa z czasem jednak także u nas zostaną wprowadzone pewne przywileje dla zaszczepionych?

Prof. Tomasz Wąsik z Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyznaje, że jest za wprowadzeniem przepisów, które ograniczą swobody osób nie zaszczepionych.

Niedzielski: na razie nie wprowadzamy paszportów

- Jestem zwolennikiem rozwiązania, że jeśli ktoś chce pójść na siłownię, do teatru, na basen, chce podróżować musi być zaszczepiony. Prawo zapisania dziecka do publicznego żłobka czy przedszkola powinni mieć tylko rodzice, którzy szczepią dzieci - powiedział prof. Wąsik w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Na razie jednak polski rząd nie zdecydował się na przyznanie zaszczepionym przeciwko Covid-19 dodatkowych, daleko idących uprawnień. W niedawnym wywiadzie dla Polsatu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział: - Na razie nie przewidujemy wprowadzenia w Polsce tzw. paszportów covidowych. Nie chcemy ograniczać dostępu do powszechnych usług - stwierdził.

- Ale z tyłu głowy mamy to, że na poziomie europejskim toczą się różne dyskusje i my również musimy naszym obywatelom zagwarantować możliwość posiadania certyfikatu zaszczepienia, w sytuacji, kiedy inne kraje wprowadzą takie rozwiązanie (paszport covidowy - red) - mówił szef resortu zdrowia 28 kwietnia.

- Taki certyfikat, jako wydruk lub wersji elektronicznej z QR kodem, już teraz jest możliwy w Polsce do pobrania przez każdego z nas po zaszczepieniu. Pod tym względem jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - podkreślił minister zdrowia.

Inne kraje wprowadzają szczepionkowe przywileje

W wielu innych krajach przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19 już są albo wkrótce będą znacznie szersze - przypominają dziennikarze RMF:

  • Np. w Niemczech zaszczepieni nie będą już musieli mieć negatywnego wyniku testu na koronawirusa, by udać się na zakupy, do fryzjera czy na wycieczkę turystyczną, nie będzie ich również obowiązywać nocna godzina policyjna, będą za to mogli spotykać się prywatnie bez ograniczeń
  • Na Węgrzech osoby zaszczepione mogą od kilku dni gościć w restauracjach i kawiarniach nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz, mogą zatrzymywać się w hotelach i zabierać do nich dzieci, a także odwiedzać ogrody zoologiczne, muzea, teatry, kina i biblioteki, kluby fitness, pływalnie i lodowiska
  • W Stanach Zjednoczonych ludzie w pełni zaszczepieni nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu, o ile nie znajdują się w tłumie
  • Grecja, Chorwacja i Słowenia zniosły z kolei w odniesieniu do zaszczepionych turystów obowiązek przedstawienia przy wjeździe na ich terytoria negatywnego wyniku testu na koronawirusa

Z kolei 63 proc. Francuzów popiera pomysł paszportu sanitarnego - wynika z opublikowanego w środę sondażu Instytutu Elabe. - We Francji trwają już przygotowania do wprowadzenia tego typu dokumentu - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Są nowe warianty, będą nowe szczepionki?

Być może także w Polsce, m.in. wskutek szerzenia się nowych wariantów koronawirusa z czasem jednak zostaną wprowadzone pewne przywileje dla zaszczepionych osób? Ponadto w tym tygodniu ponownie rusza m.in. gastronomia, otwierają się hotele.

Jak już informowaliśmy, w katowickim Laboratorium Gyncentrum badania ujawniły obecność 11 wariantów koronawirusa, w tym dwóch, które uznawane są obecnie za tzw. warianty alarmowe (variants of concern). Obok najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego B.1.1.7, w trzech przebadanych próbkach naukowcy stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego (P.1).

- Niestety, wykryty przez Gyncentrum wariant brazylijski (P.1.) niesie zarówno mutację N501Y jak i E484K co sugeruje, że może on szerzyć się tak jak brytyjski i jednocześnie obecnie stosowane szczepionki mogą dawać przeciw niemu mniejszą ochronę - zaznacza prof. Wąsik.

- Z kolei potwierdzony w Katowicach wariant Indyjski niesie zarówno mutację ucieczki E484Q i jak i L425R co może sugerować jego większą zakaźność. Istnieją wstępne badania sugerujące mniejszą skuteczność ochronną obecnie stosowanych szczepionek przeciwko tym wariantom, jednakże pragnę podkreślić, że jest ona w dalszym ciągu więcej niż zadowalająca. Ponadto prowadzone są intensywne prace nad szczepionkami nowej generacji przeciwko tym wariantom - podsumowuje prof. Tomasz Wąsik.

Samorząd lekarski za paszportem coviodwym

Propozycję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą w całej Unii Europejskiej miałyby obowiązywać zielone zaświadczenia cyfrowe, poparła Naczelna Rada Lekarska.

NRL wyjaśnia, że dostrzega, iż podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się Prezydium NRL wyraża nadzieję, że "paszport covidowy" będzie stanowić dodatkową zachętę dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Czytaj także: Unijny paszport covidowy to dobry pomysł - uważa samorząd lekarski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum