Przyszły minister zdrowia: specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe

Autor: IB, WOK/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2015 13:41

Przypomnijmy, co 22 października br., podczas debaty otwierającej XI Forum Rynku Zdrowia w Warszawie, mówił Konstanty Radziwiłł, dziś już oficjalny kandydat na ministra zdrowia. Nazwisko Radziwiłła podała Beata Szydło podczas konferencji prasowej w poniedziałek (9 listopada), prezentując skład nowego rządu ustalony przez komitet polityczny PiS.

Przyszły minister zdrowia: specjalista powinien zarabiać minimum dwie średnie krajowe
Na zdj. Konstanty Radziwiłł, kandydat na ministra zdrowia w rządzie PiS

Dr Konstanty Radziwiłł wskazywał między innymi na istniejące zagrożenia i wyzwania w ochronie zdrowia, które staną przed nowym rządem.

Odejdźmy od składki zdrowotnej
- Mamy do czynienia z arogancją władzy, która nie słucha tzw. interesariuszy, z niedofinansowaniem, deficytem kadr, kolejkami do świadczeń, złym dostępem do nowoczesnych leków, nieprzestrzeganiem praw pacjenta i zmuszaniem szpitali do przekształceń, choć nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, bo szpitalne spółki także nie zawsze dają sobie radę - wymieniał.

- Na ochronę zdrowia Polska wydaje zaledwie 4,4%. PKB. To znacznie mniej, niż np. nasi sąsiedzi. W przypadku Czech to 6,8 proc. PKB. Należy zatem zwiększyć nakłady na ten cel - mówił dr Radziwiłł.

Przekonywał także, że należy odejść od składki zdrowotnej i zastąpić ją finansowaniem z budżetu państwa, a następnie w ciągu 2-3 lat dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6% PKB.

Wskazywał, że określanie systemu budżetowego jako próby powrotu do rozwiązań z epoki socjalizmu nie jest uprawnione, ponieważ funkcjonuje on z powodzeniem w wielu bogatych krajach Europy. Jego zdaniem dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne nie rozwiążą tych problemów.

- Owszem, są potrzebne w przypadku, gdy obywatel życzy sobie otrzymać coś ekstra. Ale na pewno nie może chodzić w nich o to, że w szpitalach publicznych obok pacjentów „biednych” zaczną się pojawiać pacjenci o specjalnym statusie - zaznaczył.

Przywrócimy staż podyplomowy, podniesiemy wynagrodzenia
Dr Radziwiłł zwrócił uwagę na problem braku kadr, zarówno jeśli chodzi o pielęgniarki, jak i o lekarzy. Obie grupy szybko się starzeją, a jednocześnie nie są wystarczająco zasilane młodymi adeptami zawodu.

- Jedynie 30% absolwentek szkół pielęgniarskich decyduje się na podjęcie pracy w tym zawodzie. 70% „znika”. Wydaje się, że sama tylko podwyżka płac nie wystarczy. Potrzebne są także inne zachęty - ocenił.

- Musimy także kształcić zdecydowanie więcej lekarzy, ale w języku polskim, nie angielskim, ponieważ ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy uczyć się na naszych uczelniach medycznych nie zostaną w naszym kraju i nie będą leczyć polskich pacjentów. Trzeba także uporządkować kwestie wynagrodzeń i czasu pracy lekarzy - zauważył były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

W opinii Konstantego Radziwiłła, lekarz specjalista powinien w Polsce zarabiać minimum dwie średnie krajowe. W ochronie zdrowia powinny zostać także wprowadzone minimalne wynagrodzenia sygnalizujące, poniżej jakiego poziomu nie wolno zejść.

W trakcie debaty Konstanty Radziwiłł przypomniał, że należy możliwie szybko przyjąć ustawę o innych zawodach medycznych. Opowiada się również zdecydowanie za przywróceniem stażu podyplomowego.

Jestem otwarty na dialog i konsultacje
- Oczywiście na razie zapowiadamy wprowadzenie zmian w systemie i pozostaje pytanie, na ile jesteśmy wiarygodni - powiedział Radziwiłł. Zapewnił jednak, jest otwarty na dialog i szerokie konsultacje wszelkich projektów.

Dodał, że w tak ważnej materii jaką jaką jest system ochrony zdrowia należy unikać pośpiechu i chaotycznego podejmowania decyzji. Jako przykład takiego działania podał przeforsowaną przez PO ustawę o zdrowiu publicznym (niedawno podpisał ją prezydent Andrzej Duda).

- Ustawa o zdrowiu publicznym jest kadłubowa, przygotowana w pośpiechu i tak naprawdę niczego nie zmienia - dodał Radziwiłł.


***

Konstanty Radziwiłł (rocznik 1958) ukończył w 1983 r. Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom lekarza. Specjalizował się w medycynie ogólnej (1983) i medycynie rodzinnej (1993).

W 2011 w uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy zatytułowanej „Ocena wielkości efektu placebo w leczeniu chorób alergicznych i astmy na podstawie metaanalizy opublikowanych wysokiej jakości badań skuteczności leków”.

Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej i członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS.

Po studiach pracował m.in. jako lekarz stażysta na Ursynowie, następnie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W 1996 został właścicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Od 1993 aktywie działa w samorządzie lekarskim.

W latach 2001-2010 był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a od 2010 do 2012 - prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich. Współzałożyciel Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a następnie jego wiceprezes.

W 2010 r. został ekspertem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a w 2013 przewodniczącym rady nadzorczej prywatnego centrum medycznego.

W 2013 podjął współpracę z Jarosławem Gowinem, został ekspertem Polski Razem. W październikowych wyborach parlamentarnych wystartował do Senatu z ramienia PiS uzyskując mandat senatora IX kadencji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum