PAP/Rynek Zdrowia | 05-08-2015 21:55

Przyszły RPO w Senacie: aborcja to nie prawo człowieka

Aborcja to nie prawo człowieka - mówił w środę (5 sierpnia) w Senacie Adam Bodnar, wybrany przez Sejm na nowego RPO.

Senat w środowy wieczór zajął się sprawą wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 24 lipca Sejm powołał na to stanowisko Adama Bodnara. Jeśli Senat nie zatwierdziłby tego wyboru, procedura wyłaniania kandydata na nowego RPO musiałaby zacząć się od nowa.

Na środę zaplanowano tylko fazę pytań senatorów do Bodnara. Samo głosowanie ma się odbyć w piątek. Jak ustaliła PAP, w czwartek (6 sierpnia) Bodnar ma się jeszcze spotkać z senatorami PO.

Jarosław Obremski (senator niezrzeszony) spytał Bodnara, czy aborcja to prawo człowieka.

- Nie uważam, by aborcja to było prawo człowieka - brzmiała odpowiedź.

Bodnar przypomniał, że prawo dopuszcza sytuacje, gdy aborcja jest zgodna z prawem i wtedy można jej dochodzić.

- Mamy trudno wypracowany kompromis aborcyjny - dodał.

W sejmowym głosowaniu Bodnara - zgłoszonego przez kluby PO i SLD - poparło 239 posłów. Jego kontrkandydatka, zgłoszona przez PiS dawna opozycjonistka z PRL Zofia Romaszewska, dostała 155 głosów.

By Bodnar - 38-letni prawnik, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - objął stanowisko, wybór musi zaakceptować Senat. 

Urodzony w 1977 r. w Trzebiatowie Bodnar jest doktorem nauk prawnych, działaczem społecznym i obrońcą praw człowieka. W 1999 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora nauk prawnych. Adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka wydziału prawa UW. Od listopada 2004 r. współpracuje z HFPC. Jest w Radzie Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.