Przy "okrągłym stole" o pakiecie ustaw zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2010 15:12

Założenia zapowiadanego przez minister Ewę Kopacz pakietu ustaw zdrowotnych są omawiane podczas prac tzw. okrągłego stołu.

Posłowie opozycji obawiają się, że resort zdrowia wycofał się z obietnic i nie przedstawi projektów. Ewa Kopacz jesienią ubiegłego roku zapowiedziała przedstawienie drugiego pakietu ustaw zdrowotnych. Oprócz projektów dotyczących rynku farmaceutycznego, wprowadzających m.in. tzw. sztywne marże na leki refundowane, w pakiecie mają się znaleźć rozwiązania dotyczące lecznictwa szpitalnego i dostępu do świadczeń medycznych.

– Podczas prac tzw. białego stołu omawiane są założenia pakietu ustaw zdrowotnych. Po to został on powołany. Mamy nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania, które będą do zaakceptowania przez opozycję, a efektem rozmów będą ustawy – powiedział PAP w poniedziałek (5 lipca) rzecznik MZ Piotr Olechno.

Według Bolesława Piechy (PiS), minister Kopacz nie przedstawia jednak żadnych konkretów.

– Obawiam się, że nie zobaczymy pakietu ustaw. Do tej pory nikt go nie widział poza panią minister, która powołuje się na niego, ale my nic o nim nie wiemy. Platforma musi przedstawić jakieś propozycje, o których będzie można dyskutować. Na razie nie wiemy jakie plany ma rząd – podkreślił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Zdaniem Marka Balickiego (niezrz.), po przedstawieniu pakietu ustaw zdrowotnych mogłaby się rozpocząć debata nad planami rządu.

– To rządzący mają inicjatywę legislacyjną. Podczas obrad tzw. białego stołu minister Kopacz nie przedstawiła żadnych projektów ustaw, poza bezsporną ustawą o informatyzacji ochrony zdrowia. Po zwycięstwie Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich PO staje przed zadaniem realizacji obietnic – powiedział PAP Balicki.

„Okrągły stół" ws. służby zdrowia zainicjował szef SLD Grzegorz Napieralski. Zespół ekspertów i przedstawicieli resortu zdrowia, a także poszczególnych klubów ma pracować m.in. nad nowym pakietem ustaw zdrowotnych, przygotowanych przez MZ. Prace mają dotyczyć m.in. zapewnienia równego dostępu do świadczeń, wielkości nakładów publicznych na ochronę zdrowia, zasad finansowania świadczeń, problemów pracowników ochrony zdrowia. Do tej pory odbyły się dwa spotkania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum