Przewodnicząca oraz członkowie zarządu Porozumienia Chirurgów złożyli rezygnacje

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Rynek Zdrowia14 listopada 2022 09:20

Przewodnicząca Porozumienia Chirurgów Skalpel Renata Florek-Szymańska oraz dwaj członkowie zarządu złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji. - O rezygnacji zdecydowały powody osobiste. Teraz czas na młodych, a ja będę mogła skupić się na pracy - tłumaczy Rynkowi Zdrowia Renata Florek-Szymańska.

Przewodnicząca oraz członkowie zarządu Porozumienia Chirurgów złożyli rezygnacje
Zmiany w zarządzie Porozumienia Chirurgów. Szefowa Renata Florek-Szymańska zrezygnowała Fot. Shutterstock
  • Zmiany w zarządzie Porozumienia Chirurgów Skalpel
  • Dotychczasowa przewodnicząca Renata Florek-Szymańska złożyła rezygnację z funkcji oraz członkostwa w stowarzyszeniu
  • Wraz z nią rezygnację złożyło również dwóch członków zarządu

Porozumienie Chirurgów. Przewodnicząca rezygnuje z funkcji

Porozumienie Chirurgów Skalpel poinformowało o rezygnacji z funkcji szefowej oraz członkostwa w stowarzyszeniu Renaty Florek-Szymańskiej.

- Wraz z nią szeregi Porozumienia Chirurgów opuści dwóch innych członków Zarządu - informuje oficjalne konto twitterowe Porozumienia Chirurgów.

Przewodnicząca oraz członkowie zarządu mają pełnić funkcje do 31 grudnia 2022 roku.

- Poświęciłam trzy lata na budowanie "Skalpela". O rezygnacji zdecydowały powody osobiste. Teraz czas na młodych, a ja będę mogła skupić się na pracy - tłumaczy Rynkowi Zdrowia Renata Florek-Szymańska.

Komentując rezygnację pozostałych dwóch członków zarządu, stwierdza, że "są również inni, którzy nie widzą już miejsca w strukturach stowarzyszenia".

Jednocześnie dotychczasowa przewodnicząca nie wyklucza dalszego działania poza pracą etatową.

- Czasem trzeba zamknąć jedne drzwi, by móc drugie otworzyć. Dziś potrzebuję odpoczynku, nabrania równowagi życiowej i zobaczymy, co życie przyniesie - mówi Florek-Szymańska.

"Żeby pacjent mógł być zoperowany, musi przejść przez prywatny gabinet ordynatora"

Przypomnijmy, że Renata Florek-Szymańska została powołana na stanowisko przewodniczącej stowarzyszenia 7 maja 2022 roku w trakcie I walnego zebrania Porozumienie Chirurgów Skalpel.

Tuż po objęciu funkcji przewodniczącej, na co dzień pracująca w Oddziale Chirurgii Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, mówiła otwarcie o patologiach występujących w systemie.

W rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" wskazywała na przypadki, kiedy z powodu braków kadrowych chirurdzy biorą po kilkanaście dyżurów w miesiącu, podkreślając, że sytuacja będzie coraz trudniejsza, gdyż od lat brakuje chętnych na miejsca rezydenckie na chirurgię.

- Niestety prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach, żeby pacjent dostał się do szpitala w trybie planowym, żeby mógł być zoperowany, to w wielu placówkach musi wcześniej przejść przez prywatny gabinet ordynatora. A to nie powinno mieć miejsca - mówiła Renata Florek-Szymańska.

Kryzys pokoleniowy wśród chirurgów

Porozumienie Chirurgów SKALPEL skupia lekarzy specjalistów oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinach medycyny zabiegowej z terenu całej Polski.

Celem stowarzyszenia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków na stale pogarszający się dostęp Polaków do świadczeń zdrowotnych głównie z zakresu chirurgii ogólnej, ale także i innych specjalności zabiegowych, który wynika przede wszystkim z głębokiego kryzysu pokoleniowego wśród chirurgów.

- Alarmujący stan polskiej chirurgii stał się podstawą podjętych przez członków PCh SKALPEL kroków zmierzających do wdrożenia w trybie priorytetowym niezbędnych reform w zakresie szkolenia specjalizacyjnego oraz poprawy warunków pracy we wszystkich oddziałach i klinikach zabiegowych w Polsce - czytamy na oficjalnej stronie Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum