Przewodnicząca OZZPiP o pielęgniarkach na jednodniowych "szkoleniach" z obsługi respiratora

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 09:39

Pielęgniarki stawiane są w sytuacji dokonanej, oddział zostaje przekształcony na covidowy i muszą pracować przy pacjentach zakażonych koronawirusem - mówiła w Radiu RMF FM przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Przewodnicząca OZZPiP o pielęgniarkach na jednodniowych "szkoleniach" z obsługi respiratora
Na zdj. przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok Fot. PTWP

Niestety nie zawsze są do tego dobrze przygotowane. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok mówiła o sytuacji, która przydarzyła się w jednym z polskich szpitali, gdzie dyrektor szpitala przeprowadził jednodniowe szkolenie z obsługi respiratora. Pielęgniarki zaś musiały podpisać dokument poświadczający, że szkolenie - które powinno trwać przynajmniej trzy tygodnie - przeszły.

Według  danych, które otrzymuje związek zawodowy wynika, że w Polsce od początku epidemii w tej chwili zakażonych jest 1506 pielęgniarek. I utrzymuje się to na poziomie nawet 20-40 proc. ogółu zakażonych osób. Zmarły cztery pielęgniarki - były to zarówno osoby z chorobami współistniejącymi, jak i całkiem zdrowe.

Pytana, czy będzie zachęcała swoje koleżanki i kolegów do podjęcia pracy w szpitalach, które mają zająć się wyłącznie pacjentami zakażonymi koronawirusem, odpowiedziała: - Na pewno nie będę nikogo zniechęcała. Cierpimy na braki kadrowe. Uważam, że będą osoby zainteresowane do podjęcia pracy dedykowanym pacjentom zakażonych Covid-19.

Szefowa związkowej centrali podkreślała, że pracownicy ochrony zdrowia pracują w bardzo trudnych warunkach, a minister zdrowia nieczęsto konsultuje z nimi zapowiadane zmiany. Jesteśmy zaskakiwani - tak dyrektorzy szpitali, jak i strona społeczna, która powinna pewne akty prawne opiniować - stwierdziła. Nie wiedzieliśmy i na pewno samorząd pielęgniarski nie wiedział o tym, że będzie miał siedem dni na wskazanie listy osób, które byłyby chętne do pracy z Covid-19 - powiedział gość RMF FM. W ocenie Ptok, "sytuacja ta powtarza się dość często" przy kolejnych działaniach rządu w walce z epidemią.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum