Przekształceniom stop. Samorządy zapłacą za straty szpitali?

Autor: Money.pl/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2016 12:48

PiS przed wyborami zapowiadało, że chce zakazać prywatyzacji placówek służby zdrowia i wszystko wskazuje na to, że słowa dotrzyma. Samorządy obawiają się jednak, że teraz to one nieodwołalnie będą musiały pokryć straty i zadłużenie szpitali.

Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Z niedawnych zapowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wynika, że doszło do przyspieszenia i projekt nowej ustawy o działalności leczniczej, który miałby zakazywać prywatyzacji, jest na ostatnim etapie prac.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło money.pl, że projekt faktycznie jest, a obecnie analizowane są uwagi zgłoszone w trakcie uzgodnień wewnętrznych. Szczegóły pozostają chwilowo nieznane, lecz na podstawie odpowiedzi uzyskanych z resortu można wnioskować, jak nowy rząd chce powstrzymać prywatyzację szpitali.

Dotąd ustawa o działalności leczniczej zezwalała ona na przekształcenia własnościowe placówek służby zdrowia będących w złej kondycji finansowej. Gdy szpital na koniec roku wykazywał stratę, jego właściciel - najczęściej samorząd albo Skarb Państwa - miał do wyboru dwie drogi: mógł spłacić dług albo przekształcić placówkę w spółkę.

Nowy rząd chce ten zapis zmienić. Biuro prasowe resortu przekazało Money.pl, że "projekt przewiduje zmiany postępowania w przypadku wystąpienia straty netto samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej".

Według nieoficjalnych informacji, gdy projekt wejdzie w życie, możliwe będzie tylko i wyłącznie spłacanie zadłużenia przez samorząd.

Więcej: www.money.pl

Czytaj też: Zablokowanie przekształceń szpitali też kosztuje. Rachunek dostanie samorząd?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum