Przedstawiciele prywatnych szpitali: sieć zbyt szybko

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2017 17:17

System sieci szpitali jest wprowadzany zbyt szybko, bez potrzebnych analiz finansowych - oceniali w środę (8 marca) w Sejmie przedstawiciele prywatnych placówek. Wiele kontrowersji wzbudziły też kryteria kwalifikacji szpitali do sieci.

Przedstawiciele prywatnych szpitali: sieć zbyt szybko
Przedstawiciele prywtanych szpitali oceniali, że system sieci szpitali jest wprowadzany zbyt szybko, bez potrzebnych analiz finansowych. Fot. PTWP

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbywa się pierwsze czytanie rządowego projektu ws. tzw. sieci szpitali. Zgodnie z nim placówki, które nie wejdą do sieci, będą mogły zawierać kontrakty na finansowanie świadczeń na podstawie konkursów ofert lub rokowań (jak dotychczas).

Obecni na posiedzeniu komisji właściciele prywatnych szpitali i przedsiębiorcy wskazywali, że środki przeznaczone na konkursy ofert nie wystarczą na zapewnienie kontraktów dla wielu prywatnych placówek, co utrudni pacjentom dostęp do leczenia.

Oceniali też, że system sieci szpitali jest wprowadzany zbyt szybko, bez potrzebnych analiz finansowych.

Krytycznie projekt ocenił m.in. Marcin Pasternak reprezentujący cztery szpitale kardiologiczne należące do spółki Intercard, które - jak mówił - opiekują się populacją ok. 1,5 mln osób.

- Dlaczego nie znaleźliśmy się w sieci szpitali, dlaczego jesteśmy niemalże literalnie wyłączeni ze znalezienia się w tej sieci? - pytał. 

Z kolei przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman oceniła, że ustawa ta "wchodzi w życie zbyt późno". Pytała natomiast, skąd będą pochodziły środki na finansowanie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a także dlaczego nie będzie ona realizowana w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum