Przed wejściem do karetki obowiązkowy test. Kraska: Wydałem zarządzenie

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio ZET/Rynek Zdrowia28 września 2021 12:20

- Odpowiadam za ratownictwo medyczne, dlatego wydałem zarządzenie, że kto jest zabierany przez zespół musi mieć wykonany test na koronawirusa - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Testy również dla pacjentów SOR czy POZ-tu?

Przed wejściem do karetki obowiązkowy test. Kraska: Wydałem zarządzenie
Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, wydał zarządzenie o obowiązkowych testach na koronawirusa dla pacjentów PAP/Mateusz Marek
  • Przed zabraniem pacjenta do karetki obowiązkowy test na koronawirusa?
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznaje, że wydał takie zarządzenie
  • Testy antygenowe na Covid-19 obowiązkowe również przy przyjęciu na SOR czy do POZ-tu? - Myślę, że powinien być wykonany taki test - mówi minister 

Obowiązkowe testy na koronawirusa dla pacjentów. MZ: "Wydałem zarządzenie" 

- Odpowiadam za ratownictwo medyczne, dlatego wydałem zarządzenie, które mówi o tym, że każdy, kto jest zabierany przez zespół ratownictwa medycznego musi mieć wykonany test na obecność koronawirusa - powiedział w Radiu ZET Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

- To są testy antygenowe, testy szybkie. Po 10-15 minutach wiemy czy pacjent jest zakażony i wtedy mamy całkowicie inne postępowanie - tłumaczył wiceminister.

Waldemar Kraska wypowiedział się również na temat procedur przyjmowania pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy zgłaszających się do lekarza rodzinnego. 

- Myślę, że jeśli pacjent zgłasza się do POZ-tu, czy na SOR, powinien mieć wykonany test. To z racji bezpieczeństwa i dla pacjenta, i personelu. To nie jest jakaś wielka procedura. Pobranie wymazu do próbówki i odczytanie wyniku - mówił Kraska.

Wiceminister przyznał, że do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz izb przyjęć resort wysłał ponad 2 mln testów antygenowych. - Czyli te testy w placówkach są i są bezpłatne - podkreślił Kraska. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum