Prywatne szpitale: Panie Premierze, oczekujemy publicznego sprostowania i przeprosin
Przedstawiciele niepublicznych szpitali ze zdumieniem przyjęli wystąpienie premiera Morawieckiego, w którym stwierdził, że prywatny sektor nie wspiera publicznego w walce koronawirusem.

- W październiku 2020 r. w ciągu kilku dni szpitale prywatne udostępniły ponad 1000 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem
- Szpitale prywatne już jesienią zadeklarowały gotowość przejęcia pacjentów na zabiegi planowe, których nie były w stanie wykonać szpitale publiczne
„Pracodawcy RP i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych oczekują od premiera RP Mateusza Morawieckiego sprostowania nieprawdziwych informacji i przeprosin dla lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu, którzy - narażając własne zdrowie - niosą każdego dnia pomoc pacjentom” - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Rynku Zdrowia.
Ze zdumieniem i wielką przykrością...
„Ze zdumieniem i wielką przykrością przyjęliśmy wygłoszone przez Pana Premiera podczas wczorajszej konferencji prasowej zdanie, że prywatny sektor opieki zdrowotnej nie wspiera publicznego w walce koronawirusem” - dodają.
OSSP i Pracodawcy RP przypominają w liście, że „na prośbę Pana Ministra Zdrowia z 19 października 2020 roku, w ciągu zaledwie kilku dni szpitale prywatne udostępniły ponad 1000 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem. Poza tym personel medyczny z wielu szpitali prywatnych był delegowany do pracy w podmiotach publicznych”.
Autorzy listu wskazują, że „dzisiaj także znakomita część szpitali prywatnych udostępnia swoje łóżka szpitalne i wspiera publiczny system w walce z koronawirusem, podobnie jak ambulatoryjna opieka specjalistyczna, lekarze rodzinni, transport sanitarny. W prywatnych podmiotach leczniczych uruchomiono punkty diagnostyczne i punkty szczepień”.
Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi
Ponadto szpitale prywatne „już jesienią zadeklarowały gotowość do przejęcia pacjentów na zabiegi planowe, których - z powodu zmagań z koronawirusem - nie były w stanie wykonać szpitale publiczne. Wystosowaliśmy w tej sprawie 13 października 2020 r. pismo, ale do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi” - przypominają obie organizacje.
„Doceniamy ogromny wysiłek i poświęcenie wszystkich profesjonalistów medycznych. Publiczne oskarżenia wymagają publicznego sprostowania. Panie Premierze, Panie Ministrze, oczekujemy przeprosin dla naszych lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu, który - narażając własne zdrowie - niesie każdego dnia pomoc naszym pacjentom.
AHP: od początku wspieramy walkę z pandemią
Przypomnijmy że wczoraj także zarząd American Heart of Poland oświadczył, ta sieć ośrodków kardiologicznych że „od samego początku walki z pandemią COVID-19 wspiera system ochrony zdrowia: - Już w trakcie pierwszej fali pandemii trzy nasze ośrodki, na terenie Tychów, Kędzierzyna-Koźla i Zgierza zostały przekształcone w ośrodki jednoimienne, które udzielały zabezpieczenia kardiologicznego dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 - czytamy w informacji wysłanej do Rynku Zdrowia.
- Zdecydowaliśmy również o nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Nysie na potrzeby walki z COVID-19. Wówczas przekazaliśmy 36 łóżek wraz z niezbędną infrastrukturą. Nasz wykwalifikowany personel pracował niestrudzenie w pozostałych naszych ośrodkach, aby możliwie odciążyć okoliczne szpitale w walce z pandemią - informuje spółka.
AHP przypomina ponadto, że spółka przekształciła w całości Szpital św. Elżbiety w Katowicach w jednostkę II poziomu zabezpieczenia COVID-19, przekazując tym samym cały personel medyczny oraz 64 łóżka na pomoc pacjentom zakażonym koronawirusem.
Czytaj także: Szpitale prywatne - czy wspierają system ochrony zdrowia łóżkami covidowymi?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)