Prywatne szpitale: Panie Premierze, oczekujemy publicznego sprostowania i przeprosin

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2021 13:31

Przedstawiciele niepublicznych szpitali ze zdumieniem przyjęli wystąpienie premiera Morawieckiego, w którym stwierdził, że prywatny sektor nie wspiera publicznego w walce koronawirusem.

Prywatne szpitale: Panie Premierze, oczekujemy publicznego sprostowania i przeprosin
Premier Mateusz Morawiecki obraził prywatne szpitale? FOT. Twitter/PTWP
  • W październiku 2020 r. w  ciągu kilku dni szpitale prywatne udostępniły ponad 1000 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem
  • Szpitale prywatne już jesienią zadeklarowały gotowość przejęcia pacjentów na zabiegi planowe, których nie były w stanie wykonać szpitale publiczne

„Pracodawcy RP i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych oczekują od premiera RP Mateusza Morawieckiego sprostowania nieprawdziwych informacji i przeprosin dla lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu, którzy - narażając własne zdrowie - niosą każdego dnia pomoc pacjentom” - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Rynku Zdrowia.

Ze zdumieniem i wielką przykrością...

„Ze zdumieniem i wielką przykrością przyjęliśmy wygłoszone przez Pana Premiera podczas wczorajszej konferencji prasowej zdanie, że prywatny sektor opieki zdrowotnej nie wspiera publicznego w walce koronawirusem” - dodają.

OSSP i Pracodawcy RP przypominają w liście, że „na prośbę Pana Ministra Zdrowia z 19 października 2020 roku, w ciągu zaledwie kilku dni szpitale prywatne udostępniły ponad 1000 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem. Poza tym personel medyczny z wielu szpitali prywatnych był delegowany do pracy w podmiotach publicznych”.

Autorzy listu wskazują, że „dzisiaj także znakomita część szpitali prywatnych udostępnia swoje łóżka szpitalne i wspiera publiczny system w walce z koronawirusem, podobnie jak ambulatoryjna opieka specjalistyczna, lekarze rodzinni, transport sanitarny. W prywatnych podmiotach leczniczych uruchomiono punkty diagnostyczne i punkty szczepień”.

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi

Ponadto szpitale prywatne „już jesienią zadeklarowały gotowość do przejęcia pacjentów na zabiegi planowe, których - z powodu zmagań z koronawirusem - nie były w stanie wykonać szpitale publiczne. Wystosowaliśmy w tej sprawie 13 października 2020 r. pismo, ale do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi” - przypominają obie organizacje.

„Doceniamy ogromny wysiłek i poświęcenie wszystkich profesjonalistów medycznych. Publiczne oskarżenia wymagają publicznego sprostowania. Panie Premierze, Panie Ministrze, oczekujemy przeprosin dla naszych lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu, który - narażając własne zdrowie - niesie każdego dnia pomoc naszym pacjentom.

AHP: od początku wspieramy walkę z pandemią

Przypomnijmy że wczoraj także zarząd American Heart of Poland oświadczył, ta sieć ośrodków kardiologicznych że „od samego początku walki z pandemią COVID-19 wspiera system ochrony zdrowia: - Już w trakcie pierwszej fali pandemii trzy nasze ośrodki, na terenie Tychów, Kędzierzyna-Koźla i Zgierza zostały przekształcone w ośrodki jednoimienne, które udzielały zabezpieczenia kardiologicznego dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 - czytamy w informacji wysłanej do Rynku Zdrowia.

- Zdecydowaliśmy również o nieodpłatnym udostępnieniu nieruchomości Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Nysie na potrzeby walki z COVID-19. Wówczas przekazaliśmy 36 łóżek wraz z niezbędną infrastrukturą. Nasz wykwalifikowany personel pracował niestrudzenie w pozostałych naszych ośrodkach, aby możliwie odciążyć okoliczne szpitale w walce z pandemią - informuje spółka.

AHP przypomina ponadto, że spółka przekształciła w całości Szpital św. Elżbiety w Katowicach w jednostkę II poziomu zabezpieczenia COVID-19, przekazując tym samym cały personel medyczny oraz 64 łóżka na pomoc pacjentom zakażonym koronawirusem.

Czytaj także: Szpitale prywatne - czy wspierają system ochrony zdrowia łóżkami covidowymi?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum