TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Prywatne placówki medyczne chcą wiedzieć, czego oczekuje od nich państwo

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 05 września 2018 05:53

Jak powinny wyglądać relacje pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym w ochronie zdrowia? W jaki sposób lepiej wykorzystać potencjał niepublicznej opieki medycznej i tworzyć regulacje pozwalające wszystkim uczestnikom systemu ponosić wspólnie odpowiedzialność za stan zdrowia społeczeństwa? Na takie pytanie odpowiadali uczestnicy jednej z sesji podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy (4-6 września).

Prywatne placówki medyczne chcą wiedzieć, czego oczekuje od nich państwo

Anna Rulkiewcz, prezes Grupy Lux Med i prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej zaznaczyła, że taka dyskusja jest bardzo na czasie, szczególnie teraz, kiedy trwa narodowa debata o przyszłości polskiego systemu opieki zdrowotnej.

- Nawet planowane zwiększenie publicznych wydatków na ochronę zdrowia z obecnych 4,5% do 6% PKB w 2024 r. może okazać się niewystarczające ze względu na rosnące potrzeby, starzejące się społeczeństwo, a zarazem coraz wyższe koszty opieki medycznej - dodała Anna Rulkiewicz.

Nie ma jednego modelu
W opinii Andrzeja Rysia, dyrektora ds. systemów opieki zdrowotnej w Komisji Europejskiej, wiceministra zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, bardzo ważne jest zdefiniowanie, kto jest prywatnym podmiotem w systemie. Zwracał uwagę, że są to nie tylko placówki medyczne, ale też inwestorzy lokujący kapitał w sektorze medycznym, a także fundacje czy stowarzyszenia, które robią wiele dla poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.

Ekspert wskazywał, że w krajach europejskich funkcjonują bardzo różne modele relacji pomiędzy publicznym a prywatnym sektorem w ochronie zdrowia. - W Niemczech ostro ze sobą konkurują. Dochodzi też do sporów o to, czy publiczny płatnik - w tym rządy poszczególnych landów - może finansować prywatne podmioty medyczne - powiedział Andrzej Ryś.

- Nie tylko w Polsce mówi się o tym, że prywatne placówki koncentrują się przede wszystkim na „łatwiejszych” pacjentach, spijając z rynku samą śmietankę - dodał. - To jednak także jest kwestia regulacji prawnych. Na przykład we Francji przyjęto rozwiązanie, zwiększające liczbę prywatnych szpitali prowadzących tzw. ostre dyżury.

Kolejna kwestia poruszana podczas dyskusji w Krynicy dotyczyła tego, czy na ochronie zdrowia można zarabiać. - Trudno oczywiście wyobrazić sobie sytuację, w której prywatny podmiot leczniczy lub inwestor zechce wejść w system opieki zdrowotnej bez choćby minimalnej szansy odzyskania poniesionych nakładów - mówił Andrzej Ryś.

Konkurują i współpracują
Sektor prywatny powinien konkurować, czy współpracować z publicznym? - Jedno nie wyklucza drugiego - zaznaczył Jakub Swadźba, prezes firmy Diagnostyka. - W naszej działalności nie dzielimy pacjentów na prywatnych i tych, którzy wykonują u nas badania laboratoryjne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreślał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum