Impas w rozmowach z MZ. 28 września medycy dalej protestują. Podsumowali 3. spotkanie. Jeden jasny punkt

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia28 września 2021 17:23

Rząd nie podejmuje kwestii nakładów finansowych - przekazał w oświadczeniu po wtorkowej turze negocjacji Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia. Ministerstwo otwarte jest natomiast na dyskusję o zmianach w grupach zaszeregowania - powiedziała Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.

Protestujący medycy: To nie są negocjacje, ale dyskusja. Fot. FB
  • Przedstawiciele strajkujących medyków z Białego Miasteczka wypowiadali się podczas konferencji prasowej podsumowującej kolejny dzień protestu
  • - Dzisiaj przypomnieliśmy ministrowi, że mamy jeszcze tylko 3 spotkania, bo data zakończenia rozmów ustalona została na 7 października - mówiła Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP
  • Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów: - Udaje się nam znaleźć rozwiązanie niektórych problemów, ale to nie są negocjacje tylko dyskusja
  • Budzącym nadzieję medyków punktem dotychczasowych rozmów jest ten dotyczący zmian w grupach zaszeregowania w załączniku do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Dzisiaj przypomnieliśmy ministrowi, że mamy jeszcze tylko 3 spotkania, bo data zakończenia rozmów ustalona została na 7 października - powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).

Protestujący medycy: pokazywane są rozwiązania, na które się nie zgodziliśmy

Jak przyznała, "scenariusz na zaostrzenie działań protestu medyków jest przygotowany, ale jeśli wdrożymy ten scenariusz, to opinia publiczna będzie nam nieprzychylna".

Przedstawiciele strajkujących medyków z Białego Miasteczka wypowiadali się we wtorek (28 września) podczas konferencji prasowej podsumowującej kolejny dzień protestu. Był to - przypomnijmy - także dzień, w którym w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" doszło do kolejnego spotkania protestujących medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem.

Rzecznik Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia Anna Bazydło stwierdziła: - Po dzisiejszym spotkaniu jesteśmy przekonani, że Ministerstwu Zdrowia nie zależy na szybkim i skutecznym wypracowaniu drogi do realizacji naszych postulatów.

Powiedziała, że negocjujący medycy „bardzo negatywnie” odebrali, odpowiedź MZ na postulaty, których realizacja wymaga nakładów finansowych.

- Po raz kolejny są nam pokazywane rozwiązania sprzed kilku miesięcy, które dyskutowaliśmy na Zespole Trójstronnym i na które się nie zgodziliśmy - mówiła.

Postulaty medyków w zakresie grup zaszeregowania - tu dyskusja ruszyła

Pewnym budzącym nadzieję medyków punktem dotychczasowych rozmów są te dotyczące zmian w grupach zaszeregowania w załączniku do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. - Oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia jest otwarte w zakresie dyskusji o tym jak wynagradzać poszczególne grupy zawodowe i zmienić ustawę - oceniła Bazydło.

Jak podkreśliła, istotne jest włączenie kryterium doświadczenia zawodowego oraz rozwinięcie katalogu zawodów, które zostały określone w ustawie jako inne, np. ratowników medycznych.

- Komitet jutro, czyli 29 września, przedstawi propozycję zapisów - zaznaczyła.

 - Po ustaleniu zmian w grupach zaszeregowania rozpoczną się między nami rozmowy o współczynnikach płacowych - oświadczyła Anna Bazydło.

Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje temat urlopów zdrowotnych, które miałyby przysługiwać medykom po 15 i więcej latach pracy.

Ptok: na zdrowie tylko 1 mld zł z 80 mld. Niemiłe zaskoczenie

Jak zapowiedziała Bazydło, kluczowe dla powodzenia negocjacji jest przedstawienie prze ministra zdrowia konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych.

Do kolejnego spotkania z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem ma dojść 30 września, w czwartek.

Krystyna Ptok mówiła, że na obecnym etapie rozmów z wiceministrem Piotrem Bromberem Komitet próbuje dotrzeć do decydentów z przekazem, że zmiany w ochronie zdrowia są konieczne i musi do nich dojść.

- Niemile jesteśmy zaskoczeni sytuacją, gdy pan premier mówi, że jest dodatkowo 80 mld zł z budżetu do rozdysponowania a ochrona zdrowia, która jest sztandarowym hasłem zarówno w programie partii rządzącej, jak i Polskim Ładzie otrzyma tylko 1 mld z tej kwoty - mówiła Krystyna Ptok.

Dodała, że protestujący medycy proteście czują się zakładnikami systemu ochrony zdrowia. - Rozpadają się nasze rodziny, bo pracujemy ponad 300 godzin. Przestajemy mieć kontakt z naszymi rodzinami, dom zaczyna być hotelem a szpital mieszkaniem - zauważyła.

Bazydło: to nie są negocjacje, ale dyskusja

Przewodnicząca OZZPiP mówiła też, że po tragedii w Białym Miasteczku, gdzie doszło do udanej próby samobójczej, dla protestujących medyków nie są już istotne personalia osób, z którymi negocjują ze strony rządowej. - Dążymy do tego, żeby się porozumieć, ale mamy wrażenie, że ponownie jesteśmy w stanie impasu - mówiła.

Jak powiedziała Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów "atmosfera przy stole negocjacyjnym to nie jest debata". - Udaje się nam znaleźć rozwiązanie, niektórych problemów, ale to nie są negocjacje. Negocjacje przebiegają w celu znalezienia kompromisu, a my  obecnie bierzemy udział w dyskusji - stwierdziła.

Inaczej ocenił dzisiejsze rozmowy z medykami wiceminister Piotr Bromber. Po spotkaniu informował, że podczas spotkania zostały omówione szczegóły dotyczące rozwiązań formalnoprawnych.

- Jesteśmy blisko porozumienia. Zaprezentowaliśmy trzy kryteria dotyczących istotnych dla Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia rozwiązań - stwierdził wiceminister Bromber.

Czytaj też:
Medycy po spotkaniu z wiceministrem Bromberem. Kością niezgody zarobki

Wiceminister Bromber po spotkaniu z medykami: Jesteśmy blisko porozumienia

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum