Protestujący medycy nie przyjdą na piątkowe rozmowy trójstronne
W piątek 15 października mają odbyć się kolejne rozmowy resortu zdrowia z medykami, ale tym razem już tylko w formule rozmów trójstronnych. - Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się na tym spotkaniu pojawić - mówi Gilbert Kolbe z komitetu protestacyjnego.

- Na piątek minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił medyków z komitetu protestacyjno-strajkowego do udziału w zespole trójstronnym
- Zaproszenie do strajkujących medyków nie zostało przesłane na papierze, a przekazane na konferencji
- Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się na tym spotkaniu pojawić – przekazał we wtorek rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe
Resort zdrowia chce porozumienia. "Rozwiązać problem, nie przedłużać rozmów"
W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się szóste spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Strony nie zawarły porozumienia. W poniedziałek w Gdański minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o tym, że w kierownictwie resortu zadecydowało, że ciężar negocjacji przerzucony zostanie do zespołu trójstronnego składającego się z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych.
- Tam będziemy chcieli w tym tygodniu lub następnym podpisać porozumienie i zaproponować warunki, które pokazywaliśmy komitetowi protestacyjnemu - powiedział minister zdrowia.
- Jesteśmy zdeterminowani, aby problem rozwiązać, nie przedłużać rozmów, pokazać bardzo konkretną ofertę. Na piętnastego, na piątek, mamy zaplanowane posiedzenie w ramach zespołu trójstronnego - zapowiedział Niedzielski.
Zaproszenie nie zostało nadane drogą oficjalną
Rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe przekazał we wtorek PAP, że zaproszenie ministra do udziału w zespole trójstronnym nie dotarło "w formie papierowej, dostaliśmy je jak zwykle w formie konferencji prasowej".
- Na ten moment nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli się pojawić - dodał Kolbe. Jednocześnie poinformował, że we wtorek o godz. 12.00 zbierze się Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.
Kolbe zachęcił do odwiedzania białego miasteczka w Warszawie. - Dzisiaj mamy dzień diagnostów laboratoryjnych i chorób zakaźnych - powiedział. Na wtorek medycy zaplanowali prelekcje m.in. o tym, czym zajmuje się diagnosta i o chorobach zakaźnych, w tym o COVID-19. Będzie można też zobaczyć wystawy różnych preparatów związanych z diagnostyką laboratoryjną.
Strajk medyków. Jakie ma postulaty?
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.
11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Po przerwie spowodowanej zajściem podczas konferencji - samookaleczeniem się starszego mężczyzny, który zmarł - miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.
Czytaj też: Ratownicy medyczni: minister nas oszukał. Gdzie jest obiecywany projekt ustawy?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)