PAP/Rynek Zdrowia | 16-10-2017 13:15

Protestujący chcą, by lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej

Nasz postulat jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - poinformował Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Protestujący chcą też wzrostu nakładów na służbę zdrowia i podniesienia wynagrodzeń innych pracowników medycznych.

Protestujący chcą, by lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej. FOT. PTWP

W sobotę przedstawiciele rezydentów złożyli pismo w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym przedstawili swoje postulaty.

W poniedziałek (16 października) Jankowski poinformował, że rezydenci powtórzyli w nim prośbę o wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r.

Młodzi lekarze domagają się też szybszego wzrostu wynagrodzeń. - Pan minister (Konstanty) Radziwiłł planował (...) 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - powiedział Jankowski.

- Jest to dokładnie przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy tutaj niczego dodatkowego - zaznaczył.

Kolejnym postulatem, z którym lekarze zwrócili się do premier Beaty Szydło, jest powołanie zespołu, analiza i renegocjacja zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

- Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować kolejnych protestów - powiedział Biliński. Dodał, że w sobotę odbyło się 21 manifestacji poparcia dla protestujących medyków.

Biliński przekazał też, że na poniedziałek zaplanowano spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, które "podejmie ewentualną decyzję o czynnym przyłączeniu się do protestu głodowego".

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. MZ przygotowało też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto.