Protest w ochronie zdrowia. Szef Porozumienia Rezydentów: rządzący oszukują pacjentów i lekarzy

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 05 września 2021 08:07

Pierwszy raz od 30 lat wszystkie zawody medyczne i niemedyczne zjednoczyły się i mówią jednym głosem. Nie będziemy naszymi nazwiskami firmować nadchodzącej katastrofy ochrony zdrowia - mówi Wojciech Szaraniec, szef Porozumienia Rezydentów.

Protest w ochronie zdrowia. Szef Porozumienia Rezydentów: rządzący oszukują pacjentów i lekarzy
Białe Masteczko w Warszawie w czerwcu 2007 r. Powtórka we wrześniu 2021 r.? FOT. PTWP
 • Wszystkie zawody medyczne i niemedyczne mówią dziś jednym głosem: koniec bylejakości w publicznej ochronie zdrowia - zaznacza Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów
 • Myślimy, że rządzącym jest na rękę wykończenie publicznego sektora ochrony zdrowia. To jest coś niebywałego! - stwierdza Szaraniec i zaprasza 11 września do Warszawy na manifestację pracowników ochrony zdrowia
 • Jako Komitet Protestacyjno-Strajkowy mamy gotowe rozwiązania, które już teraz można wprowadzić w naszej ochronie zdrowia - zapewnia szef Porozumienia Rezydentów

Zdaniem przewodniczącego Porozumienia Rezydentów lek. med. Wojciecha Szarańca jesteśmy świadkami zbliżającej się „katastrofy publicznej ochrony zdrowia w Polsce”. - Jako Komitet Protestacyjno-Strajkowy mówimy dość! Wszystkie zawody medyczne i niemedyczne mówią dziś jednym głosem: koniec bylejakości w publicznej ochronie zdrowia - powiedział w sobotę, 4 września wieczorem w TVN24.

COVID-19 obnażył ruinę polskiej ochrony zdrowia

- Nie mamy zamiaru swoimi nazwiskami firmować nadchodzącej katastrofy w ochronie zdrowia. Przez wiele lat próbowaliśmy rozmawiać z rządzącymi o wprowadzeniu niezbędnych reform. Niestety, nic z tych rozmów nie wyszło. My jesteśmy oszukiwani, pacjenci są oszukiwani - stwierdził Szaraniec.

Na dowód dramatycznej sytuacji w polskiej ochronie zdrowia przywołał „widok sprzed kilku miesięcy - sznur karetek czekających przed izbami przyjęć szpitali niemal w całym kraju”.

- Umierający pacjenci, zmęczeni, wyczerpani lekarze, którzy nie nadążali wypisywać kart zgonów w szpitalach covidowych - mówił szef PR wskazując, że pandemia obnażyła ruinę polskiej ochrony zdrowia.

- Myślimy (jako Komitet Protestacyjno-Strajkowy - red.), że rządzącym jest na rękę wykończenie publicznego sektora ochrony zdrowia. To jest coś niebywałego - stwierdził szef Porozumienia Rezydentów.

Szaraniec: w rozmowach z MZ nie mogą uczestniczyć tylko lekarze

Zwrócił uwagę, że pierwszy raz od ponad 30 lat przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych i niemedycznych zjednoczyły się i mówią jednym głosem: - Zapraszam wszystkich na manifestację w Warszawie 11 września - powiedział Szaraniec.

W rozmowie z TVN24 nawiązał też do zaproszenia go - za pośrednictwem Twittera - przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na spotkanie w poniedziałek, 6 września.

- Jeżeli chodzi o ochronę zdrowia możemy rozmawiać jako cały Komitet Protestacyjno-Strajkowy, w którym są nie tylko lekarze. Ochrona zdrowia to system naczyń połączonych, składający się, m.in. z wielu zawodów medycznych i niemedycznych - zaznaczył szef Porozumienia Rezydentów.

Wcześniej na Twitterze Wojciech Szaraniec tak odpisał na zaproszenie ministra Niedzielskiego: „Bardzo chętnie spotkam się z Panem, ale nie wyobrażam sobie tego spotkania bez przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych skupionych wokół Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Proponuję wspólną, rzeczową rozmowę z Panem Premierem ‪@MorawieckiM i Panem Ministrem ‪@a_niedzielski w środę 08.09.2021 podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Czytaj też: Z Twittera. Niedzielski: "Będę czekał na Pana w poniedziałek". Szaraniec: "Proponuję środę"

Komitet Protestacyjno-Strajkowy: mamy gotowe rozwiązania

- Jako Komitet Protestacyjno-Strajkowy mamy gotowe rozwiązania, które już teraz można wprowadzić - powiedział Wojciech Szaraniec.

Zaznaczył, że zapowiadane przez resort zdrowia zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne przyniesie efekt - w postaci uzupełnienia braków kadrowych w ochronie zdrowia - dopiero za 5-10 lat.

- Natomiast już dzisiaj trzeba skutecznie zachęcić wszystkich pracowników ochrony zdrowia, aby przechodzili do publicznego sektora w systemie. Konieczna jest więc, między innymi poprawa warunków pracy, zlikwidowanie biurokracji zjadającej nam obecnie 80 proc. czasu wizyty. My nie poświęcamy tego czasy pacjentom. Zamiast ich dokładnie wysłuchać musimy zajmować się dokumentacją medyczną - powiedział Wojciech Szaraniec.

Białe miasteczko pozostanie w Warszawie na dłużej?

Wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia szef PR zapowiedział, że po 11 września Komitet Protestacyjno-Strajkowego może przekształcić się w sformalizowany ruch przedstawicieli całego środowiska medycznego, który podejmie dalsze działania dla poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Przypomnijmy, że w proteście 11 września wezmą udział, m.in. przedstawiciele różnych zawodów medycznych, w tym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności, ratownicy medyczni. Manifestacja wystartuje w samo południe i potrwa około pięć godzin. Jednak, jak zapowiadają medycy, na demonstracji protest się nie zakończy. W planach jest również „białe miasteczko”, podobne do tego z 2007 roku, ale w większej skali.

- Zaraz po demonstracji rozstawiamy namioty we wkrótce ujawnionej lokalizacji i zajmujemy ją, wzorem pielęgniarek z 2007 roku - zapowiada Porozumienie Rezydentów. W „białym miasteczku” będą się odbywały m.in. codzienne konferencje prasowe.

Pięć postulatów plus rozmowa z premierem

Protestujący domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim oraz realizacji pięciu kluczowych postulatów. Poniżej ich lista:

 • Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB
 • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
 • Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
 • Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów
 • Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj też:
Protest medyków. W poniedziałek będzie spotkanie w MZ z organizatorami manifestacji 11 września?

Strajk w ochronie zdrowia. Będzie nowe "białe miasteczko". Pierwsze zrobiły pielęgniarki 14 lat temu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze