Protest medyków. W poniedziałek będzie spotkanie w MZ z organizatorami manifestacji 11 września?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia04 września 2021 10:02

Zaprosiłem szefa Porozumienia Rezydentów do siebie, odmówił mi - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Tymczasem Wojciech Szaraniec, przewodniczący PR zaprzecza jakoby został zaproszony przez ministra.

Protest medyków. W poniedziałek będzie spotkanie w MZ z organizatorami manifestacji 11 września?
Protest medyków, czerwiec 2019. Powtórka we wrześniu 2021 r.? FOT. PTWP
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, ze zaprosił szefa Porozumienia Rezydentów (PR) na poniedziałkowe spotkanie w siedzibie MZ
 • Przewodniczący PR Wojciech Szaraniec zdecydowanie zaprzecza: „Niestety, nie dostałem żadnego zaproszenia!” - napisał na Twitterze
 • O czym panowie mieliby rozmawiać? Oczywiście o zapowiadanym na 11 września proteście pracowników medycznych

- Zaprosiłem szefa Porozumienia Rezydentów do siebie, odmówił mi. Ale to zaproszenie jest otwarte - powiedział w piątek wieczorem, 3 września w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

Będzie spotkanie w MZ z organizatorami zapowiadanego na 11 września protestu?

„Niestety, nie dostałem żadnego zaproszenia!” - zareagował na Twitterze nowy przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec.

„Rozmawiał z Panem dyrektor Departamentu Lecznictwa i zapraszał w moim imieniu na spotkanie. Nie rozumiem tej reakcji. Zapraszam w poniedziałek na g. 9:00 do M ‪@MZ_GOV_PL - odpisał Szarańcowi w mediach społecznościowych minister Adama Niedzielski.

Sprawę, również na Twitterze, wyjaśnił szef OZZL Krzysztof Bukiel: "Minister zdrowia nie odróżnia przewodniczącego PR od prezesa OIL w Warszawie" - napisał.

O czym panowie mieliby rozmawiać? Oczywiście o zapowiadanym na 11 września proteście pracowników medycznych, którego współorganizatorem jest Porozumienie Rezydentów. Jaka będzie skala manifestacji? Szef Porozumienia Rezydentów szacuje, że może w niej wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Wojciech Szaraniec zapowiedział, że po 11 września komitet protestacyjny może przekształcić się w sformalizowany ruch przedstawicieli całego środowiska medycznego, który podejmie dalsze działania dla poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Czytaj też:
Z Twittera. Niedzielski: "Będę czekał na Pana w poniedziałek". Szaraniec: "Proponuję środę"

Nowy szef Porozumienia Rezydentów o proteście 11 września. "Przewidujemy do kilkunastu tysięcy uczestników"

Wielka manifestacja, potem "białe miasteczko"

Jak zapowiadają organizatorzy protestu, na demonstracji się nie zakończy. W planach jest również „białe miasteczko”. – Zaraz po demonstracji rozstawiamy namioty we wkrótce ujawnionej lokalizacji i zajmujemy ją, wzorem pielęgniarek z 2007 roku - zapowiada Porozumienie Rezydentów.

W „białym miasteczku” będą się odbywały, m.in. codzienne konferencje prasowe, ale nie tylko. - Pozostałą część dnia wypełnią warsztaty i panele edukacyjne, a także szereg innych atrakcji dla sympatyków naszej sprawy. Poruszać będziemy problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny - zapowiadają lekarze.

Samorząd lekarski: przelała się czara goryczy

Co, według Naczelnej Izby Lekarskiej przelało czarę goryczy i doprowadziło do zawiązania 2 sierpnia Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno–Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia i zapowiedzi dużego protestu 11 września? - Wydaje się, że takim ostatecznym bodźcem dla całego środowiska pracowników medycznych było to, że 7% PKB na zdrowie będzie przeznaczane nie w 2024, ale dopiero w 2027 roku - mówił w wywiadzie dla Rynku Zdrowia dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

- Po drugie przyczyną, dla której połączyliśmy siły w ramach Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno–Strajkowego stała się próba dzielenia zawodów medycznych w kwestii wynagrodzeń minimalnych. Nie chcemy do tego dopuścić. Dlatego właśnie jesteśmy razem: pielęgniarki, lekarze, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, farmaceuci, technicy i ratownicy medyczni - dodał.

- To dzielenie naszego środowisko zaczęło się już podczas prac Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia. Brak jakiejkolwiek dozy komunikacji i woli negocjowania po stronie rządowej powodował, że niezadowolenie pracowników opieki zdrowotnej wzbierało z tygodnia na tydzień - zaznaczył dr Drobniak.

- Nie żądaliśmy niebotycznych kwot podwyżek wynagrodzeń minimalnych. Jako przedstawiciele różnych zawodów medycznych wypracowaliśmy między sobą kompromis płacowy, który nie obciążał znacząco budżetu państwa. Niestety, ten konsensus został przez rządzących odrzucony - podkreślił

Chcą spotkania z premierem i spełnienia 5 postulatów

Ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia odbędzie się 11 września w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych zawodów medycznych, w tym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności, a także ratownicy medyczni. Manifestacja wystartuje w samo południe i potrwa około pięć godzin.

Protestujący domagają się pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim oraz realizacji pięciu kluczowych postulatów. Poniżej ich lista:

 • Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)
 • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej
 • Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń
 • Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej
 • Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czytaj też:
Strajk w ochronie zdrowia. Będzie nowe "białe miasteczko". Pierwsze zrobiły pielęgniarki 14 lat temu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze