Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia05 października 2021 08:19

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie powiedział po wtorkowym spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber FOT. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • MZ zaproponowało wzrost płac minimalnych pracowników podmiotów leczniczych od 2022 r.  na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia
  • Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania - powiedział we wtorek, 5 października wiceminister zdrowia Piotr Bromber
  • Wciąż czekamy na konkretne propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące podwyżek płac. Ale to jest tylko jeden z wielu bardzo ważnych punktów rozmów - zaznaczył po wtorkowych rozmowach Tomasz Imiela z Naczelnej Rady Lekarskiej

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się we wtorek (5 października) kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Trwało ponad 8 godzin.

Bromber: wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych w 2022 roku

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie powiedział po wtorkowym (5 października) spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania. Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - powiedział Bromber.

Przed wtorkowym spotkaniem rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że strona rządowa nie może zgodzić się na wzrost nakładów na zdrowie w ciągu czterech miesięcy o 100 mld zł. - Na pewno nie możemy się zgodzić na wzrost nakładów w cztery miesiące o 65 mld zł. I liczymy, że z tymi brzegowymi warunkami druga strona zejdzie w stronę kompromisu - zaznaczył rzecznik MZ.

Tomasz Imiela z Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział po wtorkowym spotkaniu: - Nadal jest szansa na porozumienie. O szczegółach dotychczasowych rozmów powiemy w środę, o godz. 17.00 na konferencji prasowej w Białym Miasteczku. Kolejne rozmowy odbędą się w czwartek - zapowiedział.

- Patrząc na to, co się dzieje w rozmowach, to w najważniejszych punktach jesteśmy bardzo daleko. Jednocześnie jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola pójścia na kompromis w czwartek - dodał Imiela.

Czytaj także: Zakończyło się spotkanie protestujących z MZ: "Jesteśmy bardzo dalecy od porozumienia"

Czy to są konkrety, na które czekali medycy?

Przypomnijmy, że Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku 2.0 po piątkowych (1 października) rozmowach, powiedział, że dotychczas MZ proponowało głównie zmiany w nazewnictwie poszczególnych tabel i rozmieszczenia zawodów w tych tabelach.

- Ale nadal liczymy na to, że będzie możliwość zawarcia porozumienia. Jeśli jednak resort zdrowia nadal nie będzie gotowy to w czwartek (7 października) dojdzie do rozmów już ostatniej szansy - stwierdził 1 października Kolbe.

- Wciąż czekamy na konkretne propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące podwyżek płac. Ale to jest tylko jeden z wielu bardzo ważnych punktów rozmów - zaznaczył we wtorek, 5 października Tomasz Imiela.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum