Protest Porozumienia Zawodów Medycznych zakończony, podziały pozostały

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 24 września 2016 17:45

Po około trzech godzinach zakończyła się manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych, która w sobotę (24 września) przeszła ulicami Warszawy. Jak powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek, manifestacja przebiegła bardzo spokojnie, bez incydentów.

Protest Porozumienia Zawodów Medycznych zakończony, podziały pozostały
Protest Porozumienia Zawodów Medycznych zakończony, podziały pozostały. Fot. Simona Supino/ Forum

Manifestację zakończyły wystąpienia przedstawicieli kilku związków i organizacji zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, organizatora manifestacji. Najmocniejszą politycznie wypowiedź miał Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Nawiązał do spotkania polityków PiS w Jachrance - Halo Jachranka, czy mnie słyszycie, halo centrum dowodzenia krajem. Halo panie premierze Jarosławie Kaczyński, czy mnie pan słyszy, halo pani premier Szydło, czy mnie pani słyszy?

To nie polityczna rozróba
Mówił też, że przebieg manifestacji dowiódł, że nie była ”to jakaś polityczna rozróba”. - To są pracownicy służby zdrowia, a połączył ich wspólny gniew, że po raz kolejny będą oszukani. I to przez ten rząd, na który tak bardzo liczyliśmy. Bo miał to być rząd prawa i sprawiedliwości - podkreślił.

Bukiel odniósł się w tych słowach do pojawiających się wśród części rządzących polityków opinii, że protest ma podtekst polityczny, antyrządowy. Sugerował to w sobotę np. przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w RMF FM : - Ja nie chcę się tutaj wypowiadać, że w części jest to protest polityczny, bo mógłbym zadać pytanie: gdzie byli ci niektórzy, chociażby lekarze rezydenci. Nie słyszałem o protestach przez ostatnie 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej, także też możemy o tym temacie porozmawiać.

Osiem lat rządów PO krytycznie ocenił Konstanty Radziwiłł, który odważnie zdecydował się przemówić do manifestantów. - W ciągu ostatnich ośmiu lat państwo postanowiło się wycofać z odpowiedzialności za służbę zdrowia - mówił ze sceny w kilkuminutowym wystąpieniu. Zapewnił, że rząd "przystępuje z wielką energią i wielką wolą do zmian, które już następują".

Radziwiłł podkreślił, że przygotowywane są przepisy, które - jak zapewnił - "już od przyszłego roku, systematycznie doprowadzą do podwyższania nakładów na służbę zdrowia.

- Nie stanie się to z dnia na dzień, ale gwarantuję, że nakłady na służbę zdrowia będą coraz wyższe z każdym rokiem. To przełoży się na sytuację pacjentów, którzy będą leczeni lepiej, a także na lepszą sytuacje wszystkich pracowników służby zdrowia - przekonywał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum