Białe Miasteczko zmienia się w "Cichy Dyżur". Medycy zostają w namiotach NA ŻYWO

Autorzy: Luiza Jakubiak; Wojciech Kuta; Piotr Wróbel; Paulina Gumowska; Katarzyna Mieczkowska; Justyna Przybytek-Pawlik; Joanna Kobylańska- Butrym; Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia19 września 2021 20:54

Po proteście pracowników ochrony zdrowia w Warszawie, przed Kancelarią Premiera powstało Białe Miasteczko 2.0. Od 11 września koczują tu m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni i lekarze. W sobotę, 18 września, doszło tu do tragedii. Po tym zdarzeniu medycy zawiesili Białe Miasteczko na 24 godziny.

     

 

20.09 07:25

W związku ze zmianą formy protestu medyków - zawieszamy naszą relację, z którą ruszyliśmy 11 dni temu. Dziękujemy za waszą uwagę. Temat protestu medyków oczywiście kontynuujemy na stronie rynekzdrowia.pl. Zapraszamy! Redakcja

6 5
19.09 21:17

Oto cała treść komunikatu:

"W obliczu tragedii, która wydarzyła się wczoraj naprzeciwko Kancelarii Premiera podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności Białego Miasteczka na "Cichy Dyżur". Robimy to w obawie o zdrowie i życie odwiedzających oraz protestujących. Obecni wczoraj na miejscu tragedii udzieliliśmy natychmiastowej profesjonalnej pomocy pacjentowi i świadkom zdarzenia. Po jego zakończeniu jednego zostaliśmy pozostawieni bez wsparcia ze strony rządzących.

Ideą protestu z 11 września a następnie utworzenie Białego Miasteczka jest zamanifestowanie potrzeby pilnego wprowadzenia skutecznych rozwiązań w systemie publicznej ochrony zdrowia, które są konieczne dla dobra jego pacjentów i pracowników. Zdrowie nie jest politycznym problemem, a fundamentalną wartością narodu i nie chcemy, by Białe Miasteczko i tragiczne wydarzenia wykorzystano do wywołania hejtu wobec protestujących pracowników ochrony zdrowia i osób ich wspierających.

Zmiana formuły działania Białego Miasteczka oznacza dalsze dążenie do realizacji naszych, wciąż aktualnych postulatów. W obliczu tragedii, wobec impasu w rozmowach ze stroną rządową, pozostajemy w otwartości na rozmowy dwustronne z merytorycznymi przedstawicielami premiera, nie warunkując tego personaliami."

17 3
19.09 20:59

Gilbert Kolbe dla Rynku Zdrowia: medycy nadal będą spali w miasteczku 

13 5
19.09 20:58

Co oznacza zmiana formuły Białego Miasteczka?

7 1
19.09 20:56

0 0
19.09 20:08

Jak dowiedział się Rynek Zdrowia, Komitet Protestacyjno-Strajkowy wyda komunikat w sprawie protestu zamiast poprowadzenia konferencji. Nie wiadomo jednak, o której godzinie to nastąpi.

8 1
19.09 19:45

- Trwają obrady komitetu. Po ich zakończeniu poinformujemy o jego postanowieniach - poinformował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia na Twitterze.

3 2
19.09 18:50

Jak przekazał nam Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka, trwa jeszcze spotkanie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

3 1
19.09 18:34

Nie wiadomo, o której godzinie dokładnie rozpocznie się konferencja w Białym Miasteczku, jednak nie wcześniej, niż o 20.

2 0
19.09 18:17

Na godzinę 18.30 planowana jest konferencja prasowa medyków z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Czy po wczorajszej tragedii będą chcieli zmienić formę protestu? Co dalej z Białym Miasteczkiem?

5 0
19.09 10:03

Ciekawy komentarz do rozmowy dr n. med. Michałem Chudzikiem

3 0
19.09 10:00

5 3
19.09 09:56

Rezydenci, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Białego Miasteczka podkreślają, że pracują ponad siły, bo jest ich za mało. Bez ich dodatkowej pracy wielu pacjentów nie doczekałoby się pomocy.

Dr n. med. Michał Chudzik, internista i kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, koordynator programu STOP-Covid w wywiadzie dla Rynku Zdrowia o pracy lekarzy ponad siły i bezpieczeństwie pacjentów:

- Praca, na przykład po 300 godzin w miesiącu, stwarza zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Musimy z tym coś zrobić. Lekarze mają różne granice wytrzymałości i odporności, zmęczenia, ale każdy je ma!

Mamy wszyscy świadomość, że wprowadzenie formalnych ograniczników czasu pracy lekarzy zwiększy te niedobory. Jednak nadmierne obciążenie obowiązkami bardzo negatywnie wpływa na jakość usług medycznych i bezpieczeństwo pacjentów. W przypadku procedur zabiegowych czy dyżurów w szpitalach skutki przemęczenia personelu medycznego mogą być szczególnie dotkliwe, a nawet tragiczne.

Czytaj: Rezydenci chcą leczyć, a są wykorzystywani do papierologii. "Nie dziwię się, że protestują"

5 1
18.09 19:47

W niedzielę w Białym Miasteczku konferencja prasowa

Decyzja, co dalej z protestem medyków oraz Białym Miasteczkiem zostanie ogłoszona w niedzielę, 19 września. Na tę godzinę Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiada organizację konferencji prasowej. 

Czytaj więcej: Białe Miasteczko zawieszone na 24 godziny

0 1
18.09 19:38

Warszawska prokuratura przekazała, że przy 94-latku, który popełnił samobójstwo w "białym miasteczku" nie znaleziono broni palnej - informuje w sobotę, 18 września, wieczorem Onet.

Śledczy podejrzewają, że mężczyzna do samookaleczenia mógł użyć pistoletu hukowego lub racy. 

2 2
18.09 19:32

- W związku z tym (tragedią - przyp. red) podjęliśmy decyzje, że do jutrzejszego wieczora (tj. 19 września) zawieszamy działalność Białego Miasteczka w tej formie, którą prowadziliśmy do tej pory. W Miasteczku ogłaszamy czas ciszy, zadumy i żałoby. Wszelkie dalsze informacje dotyczące działania Miasteczka zostaną przekazane jutro wieczorem o godzinie 18.30 - ogłosił Komitet Protestacyjno-Strajkowy na Facebooku. 

2 0
18.09 19:06

Protestujący medycy złożyli kondolencje rodzinie mężczyzny, który zginął w Białym Miasteczku. Podjęli decyzję o zawieszeniu programu Białego Miasteczka do godziny 19 w niedzielę.

2 1
18.09 14:02

Jak informuje RMF FM według nieoficjalnych informacji stacji starszy mężczyzna, który okaleczył się w Białym Miasteczku, a następnie zmarł, to emerytowany wojskowy.

- Policja znalazła przy nim list pożegnalny. Napisał w nim m.in., że to protest przeciwko strajkowi medyków, który jego zdaniem jest polityczny - podaje RMF FM. 

11 9
18.09 13:32

Co się stało w Białym Miasteczku? Zebraliśmy to, co już wiadomo w sprawie tej tragedii. 

Czytajcie więcej: Wypadek w Białym Miasteczku w Warszawie. Padły strzały. Mężczyzna nie żyje

0 2
18.09 13:09

 W związku z tragedią protestujący odwołali zaplanowane na dziś wydarzenia w Białym Miasteczku. Na miejscu zostaną dziś jedynie medycy oraz policja, która ustala okoliczności zdarzenia.

Oświadczenie protestujących
Oświadczenie protestujących

3 2
18.09 12:54

Policja: "Ustalamy, jak doszło do tego zdarzenia"

- Mężczyzna z obrażeniami twarzy został przewieziony do szpitala. Niestety, w związku z poniesionymi obrażeniami mężczyzna zmarł - podał PAP podkomisarz Rafał Retmaniak z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Wskazał, że na miejscu zdarzenia trwają czynności.

"Ustalamy, jak doszło do tego zdarzenia" - dodał.

0 0
18.09 12:50

Przedstawiciele stołecznej policji informują, że zmarły nie brał udziału w proteście i był prawdopodobnie osobą postronną. Na razie nie są znane powody, dla których dokonał - jak mówią mundurowi - samookaleczenia. 

0 0
18.09 12:47

W mediach pojawiają się sprzeczne informacje co do wieku zmarłego mężczyzny. TVN Warszawa informuje, że to 70-latek. Onet cytuje policjantów, którzy twierdzą, że 94 lata. 

- Do tego zdarzenia doszło około godz. 10.20. Starszy mężczyzna, w wieku 94 lat, dokonał samookaleczenia. Z obrażeniami twarzy trafił do szpitala. Już wiemy, że nie udało się go uratować. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł - mówi Onetowi Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

TVN Warszawa
TVN Warszawa

2 0
18.09 12:41

Protestujący, ale również Ministerstwo Zdrowia apelują o powstrzymanie się od komentarzy. 

- Z przykrością informujemy, że otrzymaliśmy informację od policji, że pacjent zmarł w szpitalu. Prosimy o uszanowanie sytuacji i powstrzymanie się od komentarzy - apeluje Naczelna Izba Lekarska. 

Podobny apel wystosowało Ministerstwo Zdrowia. - Szanowni Państwo, niestety pacjent nie żyje. Nadal prosimy o zachowanie wstrzemięźliwości w kreowaniu niepotwierdzonych informacji - to komunikat MZ na Twitterze.

0 0
18.09 12:35

Policja wciąż jest w Białym Miasteczku

TVN Warszawa
TVN Warszawa

1 0
18.09 12:24

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia również podał dalej informację o zgonie mężczyzny. Medycy proszą o uszanowanie sytuacji i powstrzymanie się od komentarzy.

0 2
18.09 12:20

Za tvn24. Przed godziną 12 Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że mężczyzna, który uczestniczył w incydencie w Białym Miasteczku zmarł w szpitalu. - Nikt inny nie ucierpiał - dodał.

0 2
18.09 12:03

Białe Miasteczko zostało przerwane i jego działalność dzisiaj tymczasowo wstrzymana. Potwierdza Region Mazowiecki OZZL

0 1
18.09 11:58

W sprawie zdarzenia Komitet wydał oświadczenie.

0 1
18.09 11:55

Podczas konferencji prasowej w Białym Miasteczku doszło do wypadku. Ranny został mężczyzna. Pogotowie odwiozło go do do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej doszło do samookaleczenia. W tym zdarzeniu został poszkodowany mężczyzna w wieku około 70 lat. Został zabrany do szpitala - poinformował w TVN Warszawa Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.

0 0
18.09 08:36

Dzisiaj (sobota) pacjentów do Białego Miasteczka zapraszają diagności laboratoryjni. To dzień poświęcony także m.in. fizjoterapeutom, technikom radiologii.

0 2
17.09 19:09

- Jutro zapraszamy na dzień pozostałych zawodów medycznych, które w tym tygodniu nie miały okazji zaprezentować się w Białym Miasteczku. Zaczniemy od konferencji o godz. 10. Będziemy mówili o zawodach, które przez ministerstwo są klasyfikowane jako "inne zawody", jako mało znaczące - mówił rzecznik. 

- Na dniach opublikujemy też plan na przyszły tydzień. Mamy silę, nie odejdziemy stąd. Zostaniemy tu dopóki będziemy mięli te siły - dodał Kolbe.

4 4
17.09 19:04

- Od czerwca nie pracuję w publicznej ochronie zdrowia. Od czerwca zarabiam godnie. Od czerwca jestem wypoczęty. Od czerwca poznałem inne życie niż w systemie. Ale jestem tu, aby móc do tego systemu wrócić. Nie jesteśmy tu dla pieniędzy. Gdyby tak było, to większości nie chciałoby się wychodzić z domu. Zapraszamy do dialogu - dodał Kolbe.

7 7
17.09 19:00

- Cały czas zarzuca się nam, że nie pojawiamy się na spotkaniach, że nie chcemy dialogu. Cały czas wszystkie nasze postulaty sprowadza się jedynie do względów finansowych - mówi Gilbert Kolbe, rzecznik Białego Miasteczka.

4 5
17.09 18:56

- Jest to dla nas bardzo obciążające. Szczególnie przez ostatni rok, w pandemii widać było te problemy. Dostępność naszych świadczeń była bardzo pogorszona. Nie chcemy pracować w tak funkcjonującym systemie - apelowali ratownicy.

5 3
17.09 18:53

- Cały system ratownictwa medycznego można powiedzieć, że pod względem wyposażenia, sprzętu jest na dobrym poziomie. Ale jeśli personel w tym systemie przychodzi do pracy na kolejny dyżur, na kolejne godziny, to proszę uwierzyć, że mimo naszego profesjonalizmu łatwo o błąd - przyznają ratownicy.

5 1
17.09 18:49

- Pracujemy dla pieniędzy, pracujemy dla pasji. Jest też jeden powód, o którym rzadko się mówi. To prośba przełożonych: Darek weź jeszcze jeden dyżur, Ania przyjdź na jeszcze jeden dyżur. Pracujemy w kilku miejsca nie tylko dla pieniędzy, ale też dlatego, bo nie ma kto pracować - zwracają uwagę ratownicy.

5 2
17.09 18:46

Trwa konferencja w Białym Miasteczku. Piątek był dniem ratowników medycznych.

- Jesteśmy tu z powodu pacjentów, z powodu naszych bliskich, naszych rodzin, bo chcemy profesjonalnie pracować, chcemy godnie pracować. Ostatni rok pokazał, że nasz system ratownictwa opiera się w głównej mierze na pracownikach przeciążonych pracą - mówią ratownicy. 

4 1
17.09 18:21

Rynek Zdrowia postanowił porozmawiać z dr. Krystianem Dudkiem, specjalistą z zakresu komunikacji w sytuacji kryzysowej i PR w branży medycznej, o tym czy protestujący medycy mają szansę wygrać starcie z rządem.

- Po drugiej stronie protestujący medycy mają wytrawnego gracza. Każdy rząd powinien potrafić zarządzać kryzysami. Obecny szczególnie dobrze radzi sobie w takich sytuacjach - mówi dr Krystian Dudek.

Czy medycy są więc na przegranej pozycji? - Tak prowadzona gra wymaga dobrej strategii, uwzględniającej przygotowanie planu B i C. Pytanie czy odmowa spotkania z ministrem była najlepszym rozwiązaniem? Szczególnie gdy rząd odpowiada: nie ma nikogo bardziej odpowiedniego do prowadzenia rozmów z medykami niż minister zdrowia - odpowiada ekspert.

Cała rozmowa Pauliny Gumowskiej z dr. Dudkiem:

Rezydenci mają szansę wygrać starcie z rządem? Ekspert od komunikacji: muszą zrobić kilka rzeczy

1 3
17.09 15:12

Premier Mateusz Morawiecki opublikował pierwszy odcinek autorskiego podcastu "O tym, co ważne dla Polski i Polaków". Mówi w nim m.in. o Polskim Ładzie.

W drugiej części odcinka premier koncentruje się na protestach medyków i oczekiwaniach strajkujących.

- Od kilku dni trwa akcja protestacyjna środowisk medycznych. Rząd od początku bardzo poważnie traktuje reformę zaniedbanego przez 30 lat systemu ochrony zdrowia, dlatego dla mnie osobiście bardzo ważne są zmiany, takie jak podnoszenie nakładów, znoszenie limitów dostępu do lekarzy czy badań, jak program profilaktyczny, ale właśnie przede wszystkim lepsze warunki pracy dla personelu medycznego - wylicza premier.

- W Polskim Ładzie zapisaliśmy propozycję zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB - kontynuuje Morawiecki. Podkreśla, że "to jest jeden z pięciu najważniejszych projektów szerokiego programu", który "przebija przez oczekiwania medyków".

'- Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że wzrost średnich wynagrodzeń lekarzy to ponad 60 proc. w ciągu 5 lat, a wzrost wynagrodzeń pielęgniarek to około 70 procent. Podobnie było z ratownikami medycznymi którzy zarabiali bardzo mało - komentuje dalej premier.

Morawiecki wspomina także o postulacie 100 mld zł na ochronę zdrowia.

- Tak radykalne zwiększenie wynagrodzeń kosztowałoby każdego polskiego podatnika nawet 250 zł miesięcznie! Każdy Polak musiałby dołożyć 250 zł miesięcznie, a na przykład podatek VAT musiałby wzrosnąć do około 35 proc., żeby sfinansować takie wydatki - podkreśla szef Rady Ministrów.

Morawiecki zaznacza, że kompromisów można efektywnie szukać w gronie ekspertów i specjalistów, "a najlepszym do tego miejscem jest Rada Dialogu Społecznego i Komisja Trójstronna". - Dlatego żałuję, że protestujący opuścili spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim - w końcu obu stronom, na pewno i medykom, jak i stronie rządowej, zależy na radykalnej poprawie systemu ochrony zdrowia - podsumowuje Mateusz Morawiecki.

3 5
17.09 13:59

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku 120 ratowników medycznych złożyło wypowiedzenia. 

Zapowiedź wyceny dobokaretki sprawiła, że negocjacje z ratownikami zostały wznowione. 

"Warto było walczyć o podwyżki" - mówią ratownicy, którym na ten moment zaproponowano o 9,50 zł za godzinę więcej.

Czytaj więcej: Białystok. 120 ratowników medycznych wypowiedziało umowy, ale wracają do pracy. Negocjacje trwają

0 2
17.09 12:28

W Białym Miasteczku trwa konferencja po pokazie łańcucha przeżycia.

– Koledzy, którzy byli fantastycznymi członkami ratownictwa medycznego - mistrzowie świata w ratownictwie medycznym, ludzie, którzy brali udział w zawodach, dysponowali fantastyczną wiedzą -odeszli z pogotowia ratunkowego nie dlatego, że to pieniądze były powodem odejść. Były to stosunki wewnątrz firmy, która po prostu tych ludzi nie doceniała – mówił podczas konferencji ratownik Adam Piechnik.

– Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że funkcjonujemy w rzeczywistości, w której ratownik ma nie być lepszy - ma być tańszy! Ten z nas, który nie jest odpowiednio tani, a ma świadomość swoich umiejętności, swojej wiedzy, często po prostu staje się niepokorny. A niepokorny ratownik to jest bardzo często osoba, która zawadza ludziom, którzy funkcjonują w systemie, który, jak powiedziałem, ma być tańszy, a nie lepszy – dodał.

2 1
17.09 11:55

Ratownicy w Białym Miasteczku właśnie ukończyli pokaz łańcucha przeżycia. Zademonstrowali zdarzenia po przyjeździe zespołów ratunkowych do pacjentów powypadkowych.

- Mamy intubację!
- Masujemy jeszcze 20 sekund!
- Robimy ocenę rytmu. Tak, jak widzisz, uciskaj proszę!
- Osłuchaj, proszę, jeszcze raz!
- Defibrylator naładowany. Uwaga, będzie defibrylacja!

- to tylko niektóre z haseł i poleceń, jakie dobiegały z miejsca zdarzenia - miejsca pracy ekipy ratunkowej.

- Działanie całego szeregu osób, które były zaangażowane, przyniosły skutek pozytywny - podsumował ratownik, który na bieżąco opisywał zgromadzonym prowadzone czynności i cały proces ratowania pacjentów.

 

3 0
17.09 11:36

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowego zastępcę, który ma odpowiadać za dialog z protestującymi medykami.

- Pytanie mam: ile czasu od powołania ów wiceminister „od dialogu” spędził w Białym Miasteczku? - zapytała posłanka Monika Wielichowska.

O obecność wiceministra Piotra Brombora w Białym Miasteczku wypytywali w czwartek dziennikarze:

- Rano powiedział pan, że nie wyklucza wizyty w Białym Miasteczku. Odwiedzi pan protestujących?

- Sytuacja jest dynamiczna, ale poprzestańmy na tym, że nie wykluczam - odpowiadał lakonicznie popołudniu wiceminister.

Czytaj: 16 tys. zł pensji dla wiceministra zdrowia. Lekarze pytają MZ, czemu tak dużo

Czytaj: Piotr Bromber. To on ma zdusić protest medyków. Co mówi wiceminister od dialogu?

4 0
17.09 10:07

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj w Białym Miasteczku jest Dzień Ratownictwa Medycznego. O 11 ruszy pokaz, dzięki któremu będzie można poznać wszystkie ogniwa łańcucha przeżycia.

Głos zabrał ratownik Adam Piechnik. Zwrócił uwagę na problem samobójstw wśród młodzieży.

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy moi koledzy trzy razy odcinali z klamki nastolatka - powiedział. Ostrzegł, że rodzice mogą nie zauważyć problemu

W ocenie Piechnika problemy, z jakimi zmagają się ratownicy medyczni, to m.in. brak więzi społecznych i problemy natury emocjonalnej.

- Ratownicy są na pierwszym froncie walki o życie Polaków, kiedy jest najbardziej zagrożone - wskazał. - Polacy potrzebują dobrej medycyny ratunkowej.

3 0
17.09 10:05

Prof. Andrzej Horban dziś w TVN24: – Myślę, że na początku w rozmowach z protestującymi (w Białym Miasteczku 2.0 –red.) powinien uczestniczyć minister zdrowia, a później premier, który odpowiada za cały rząd. Kiedy? Nie wiem, na szczęście nie jestem premierem.

Prof. Andrzej Horban FOT. PAP/Leszek Szymański
Prof. Andrzej Horban FOT. PAP/Leszek Szymański

1 0
17.09 08:22

1 1
17.09 06:33

Dzisiaj, w piątek 17 września, Białe Miasteczko 2.0 rozpocznie Dzień Ratownictwa Medycznego

Będą nie tylko dyskusje, ale także praktyczne warsztaty dla każdego. Ratownicy pokażą, m.in w jaki sposób pomóc przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Przez cały dzień i w całym kraju będzie trwać akcja oddawania krwi.

17 września.jpg
17 września.jpg

3 1
16.09 19:26

Po wieczornej konferencji szóstego dnia protestu symbolicznie zgaszono światło w Białym Miasteczku.

Piątek, 17 września, będzie dniem poświęconym ratownictwu medycznemu.

6 1
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum