Propozycja zmiany kryterium dochodowego przy „500 plus” dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 15:42

Świadczenie uzupełniające przysługiwałoby każdej osobie uprawnionej, której wysokość świadczeń finansowanych ze środków publicznych łącznie ze świadczeniem uzupełniającym nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie - przewiduje poprawka zgłoszona we wtorek (30 lipca) przez senator PiS Bogusławę Orzechowską.

Propozycja zmiany kryterium dochodowego przy „500 plus” dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wtorek senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej rozpatruje ustawę ws. świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wiceprzewodnicząca komisji, senator Bogusława Orzechowska (PiS) zgłosiła poprawkę przewidującą, że świadczenie uzupełniające przysługiwałoby każdej osobie uprawnionej, której wysokość świadczeń finansowanych ze środków publicznych łącznie ze świadczeniem uzupełniającym nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.

- Zmiana ta spowoduje, że osoby, które pobierają w chwili obecnej świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie zostaną pozbawione możliwości uzyskania świadczenia uzupełniającego - powiedziała senator.

Dodała, że poprawka uwzględnia również postulaty środowiska osób z niepełnosprawnością dotyczące wyłączenia z kryterium renty rodzinnej. - W ten sposób osoby niepełnosprawne pobierające jednocześnie rentę socjalną oraz rentę rodzinną uzyskają prawo do świadczenia uzupełniającego na zasadach określonych w ustawie - powiedziała senator.

- Łączny koszt obecnie szacowany wprowadzenia tej poprawki wyniósłby ok. 4,5 mld zł, a przewidywana liczba osób - ok. 800 tys. - poinformowała Orzechowska.

Zgodnie z ustawą, o świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Podczas uchwalania w Sejmie ustawy ws. 500 plus dla niepełnosprawnych przyjęta została poprawka klubu PO-KO dotycząca zasad uprawniających do tego świadczenia. Projekt rządu przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nieprzekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł brutto). Przyjęta przez Sejm poprawka PO-KO przewiduje, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Olga Zakolska, Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum