Projekty Lewicy i PSL ws. regulacji aborcyjnych nie trafią pod obrady Sejmu

Autor: IB • Źródło: PAP19 maja 2021 17:36

Wniosek Lewicy o włączenie do porządku obrad projektów dopuszczających przerywanie ciąży do 12. tygodnia oraz depenalizujących taki zabieg został w środę odrzucony przez Sejm.

Projekty Lewicy i PSL ws. regulacji aborcyjnych nie trafią pod obrady Sejmu
Sejm odrzucił wniosek o przyjęcie projektów Fot. Archiwum
  • Większości nie uzyskał wniosek Lewicy dot. projektu tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji
  • Podobnie było z projektem ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności
  • Większość posłów nie zgodziła się również na rozpoczęcie prac nad projektem Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego

Nie będzie także procedowany projekt Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego.

Te projekty Lewicy nie uzyskały większości

Najpierw posłowie w głosowaniu odrzucili wniosek o włączenie do porządku obrad projektu Lewicy nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o projekt tzw. ustawy ratunkowej depenalizującej pomoc przy aborcji przygotowany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z październiku ub. roku. Za włączeniem tego projektu do porządku obrad było 183 posłów, przeciw 249, od głosu wstrzymało się 16 osób.

Większości nie uzyskał również wniosek Lewicy o uzupełnienie porządku dziennego o pierwsze czytanie jej projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. (za było 177 posłów, przeciw 252, wstrzymało się od głosu 20).

Posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska mówiła w środę rano w Sejmie, że ten projekt dotyczy pełni praw kobiet, nie tylko prawa do przerywania ciąży.

- Oczywiście ten przepis znalazł się w tym projekcie - prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia jej trwania, jeżeli taką decyzję podejmie kobieta, ale także badania prenatalne, przywrócenie refundacji in vitro z budżetu państwa, rzetelna edukacja seksualna w szkołach - wymieniała.

Ten sam los spotkał projekt Koalicji Polskiej

Większość posłów nie zgodziła się również na rozpoczęcie prac nad projektem Koalicji Polskiej ws. przywrócenia tzw. kompromisu aborcyjnego. Za wnioskiem o uzupełnienie porządku obrad o ten punkt było 193 posłów, przeciw - 246, od głosu wstrzymało się 10 osób.

27 stycznia wszedł w życie wyrok TK ws. niekonstytucyjności przesłanki embriopatologicznej dopuszczającej aborcję, który wywołał masowe protesty.

Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, określana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie aborcja jest możliwa wyłącznie w przypadku dwóch pierwszych przesłanek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum