Projekt ws. 500+ dla niepełnosprawnych skierowany do trzeciego czytania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 08:00

Komisja polityki społecznej i rodziny w czwartek (18 lipca) pozytywnie zaopiniowała dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym do projektu ustawy ws. 500 plus dla niepełnosprawnych. Głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się w piątek.

Projekt ws. 500+ dla niepełnosprawnych skierowany do trzeciego czytania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek po południu zakończyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakłada on wprowadzenie comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W związku z poprawkami zgłoszonymi przez posłów opozycji, projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Poprawki dotyczyły m.in. zmiany minimalnej kwoty kryterium dochodowego.

Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, natomiast przyjęła dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym. Chodziło m.in. o doprecyzowanie tego, że świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wolne jest od zajęcia sądowego i administracyjnego, oprócz banków, również w SKOK-ach.

Głosowanie nad projektem ustawy zaplanowano - według sejmowego harmonogramu - na piątek między godz. 10.30 a 14.30.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji odbyło się na posiedzeniu plenarnym w środę. Projekt ustawy odesłany został do komisji, która poparła go jednogłośnie.

Projekt ten przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.

Dorota Stelmaszczyk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum