Projekt ustawy o jakości przyjęty przez Komisję Zdrowia. 14 czerwca dalsze prace w Sejmie
We wtorek - 13 czerwca - sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła poselski projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Choć w nowym dokumencie nie ma już najbardziej kontrowersyjnych dotąd zapisów, wciąż nie brakowało głosów krytyki, szczególnie w kierunku NFZ. Padły nawet wnioski o odrzucenie dokumentu w całości. Dalsze procedowanie zaplanowano na 14 czerwca na sali plenarnej.

- 13 czerwca w trakcie obrad sejmowej Komisji Zdrowia doszło do pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
- To de facto czwarte już podejście do dokumentu forsowanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Pierwotny projekt rządowy nie zyskał wcześniej poparcia i został w kwietniu odrzucony przez Sejm
- Obecnie wrócił do parlamentu jako poselski oraz w zmienionej formie. Usunięto z niego zapisy o klauzuli "no-fault" oraz o Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych, który również procedowano 13 czerwca w ramach innego przedłożenia
Ustawa o jakości po pierwszym czytaniu w Komisji Zdrowia
- O jakości w opiece debatowaliśmy wielokrotnie, ale nie było dotąd kompletnego, spójnego dokumentu, który przedstawiamy w tej chwili. Zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia, nastąpił postęp technologiczny, a mimo tego pacjent nie ma komfortu w systemie. Ustawa ma za zadanie wprowadzenie kultury jakości - tłumaczył wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), przedstawiciel wnioskodawców nowego projektu.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślał, że chyba nie ma na sali osoby, która nie chciałaby, by jakość była celem nadrzędnym w ochronie zdrowia. - Ten projekt jest oczekiwany przez pacjentów - wskazywał.
Posłanka Elżbieta Gelert (KO) przyznawała, że wszyscy chcą poprawy jakości, ale potrzebny jest kompromis.
- W tym kształcie ustawa jest nie do przyjęcia i wnioskować będziemy o odrzucenie jej w całości. Chyba, że będzie wola przyjęcia poprawek, by ją naprawić - tłumaczyła.
- Jeżeli ją wyrzucimy do kosza, to już nie będzie co poprawiać. A na tę ustawę czekają pacjenci, dyrektorzy szpitali, organy założycielskie. Wielokrotnie słyszałem zapytania: kiedy będzie ustawa o jakości - odpowiadał przewodniczący Komisji Tomasz Latos (PiS).
Normy zatrudnienia dla lekarzy i innych zawodów medycznych
Jednym z zarzutów opozycji były zapisy mówiące o autoryzacji placówek medycznych. Co prawda w nowej wersji zrezygnowano z niej dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a objęte nią będą placówki w tzw. sieci szpitali, ale wciąż zostały zapisy o tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia, przyznający pieniądze, będzie badał jakość wykonywanych świadczeń.
Marcelina Zawisza (Lewica) dopytywała o czas dla placówek na dostosowanie się do nowych uwarunkowań.
- Ustawą będą premiowane najlepsze jednostki. A co z tymi, które w tej chwili mają problemy? - pytała, tłumacząc, że wprowadzając przepisy bez okresu przejściowego skazuje się te szpitale na wykluczenie z sieci.
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Grażyna Cebula-Kubat apelowała o konkretne określenie norm zatrudnienia lekarzy.
- Mówi się tu o dwóch specjalistach na oddział. Jak dwie osoby mają zabezpieczyć bezpieczeństwo i jakość ochrony pacjenta przez 7 dni w tygodniu, 30 dni w miesiącu? - zastanawiała się szefowa Związku, dodając, że normy dotyczyć powinny również innych zawodów medycznych.
- Będzie o czym rozmawiać w nowej kadencji Sejmu, bo to temat na inną dyskusję - odpowiadał przewodniczący Latos.
Ustawa o jakości 13 czerwca w Sejmie
W pierwszym głosowaniu rozpatrzono dwa wnioski o odrzucenie ustawy w całości w pierwszym czytaniu. Wnioski poparło 14 posłów, 21 było przeciw (0 wstrzymujących) i przystąpiono do rozpatrywania wniesionych poprawek.
Wśród nich była m.in. poprawka o tym, by podmiotem obowiązanym do monitorowania wskaźników jakości opieki zdrowotnej nie był Narodowy Fundusz Zdrowia. A także dotyczące dodania do wskaźników jakości opieki zdrowotnej obszaru pracowniczego i bezpieczeństwa warunków pracy czy wprowadzenia możliwości rejestrowania zdarzeń niepożądanych, które nie miały miejsca podczas hospitalizacji.
Kolejne poprawki zgłaszane przez opozycję były jednak większością odrzucane. Ostatecznie Komisja przyjęła procedowany projekt ustawy o jakości (17 głosów za, 8 przeciw, nikt się nie wstrzymał).
- Dziękuję wszystkim za wyważoną i merytoryczną dyskusję - podsumował poseł Hoc.
Sprawozdanie z obrad Komisji na sali plenarnej zaplanowano na środę - 14 czerwca - po godz. 17.45.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)