Projekt tzw. testamentu życia już w Sejmie, ale bez poparcia posłów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2013 17:31

Projekt Ruchu Palikota zakłada możliwość złożenia oświadczenia zgody lub sprzeciwu pacjenta wobec dalszego leczenia w przypadku, gdyby znalazł się on w stanie uniemożliwiającym podjęcie świadomych decyzji.

Projekt tzw. testamentu życia już w Sejmie, ale bez poparcia posłów

Z rozmów z politykami wynika, że projekt RP nie ma większych szans na przyjęcie przez Sejm. PO uważa, że inicjatywa partii opozycyjnej to chęć wypromowania się "na ludziach cierpiących"; PiS podkreśla, że medycyna jest od tego, aby przedłużać życie, a nie skracać.

PSL uważa, że "nie można prowadzić do przyzwolenia na eutanazję". Propozycji Ruchu Palikota "nie" mówi także Solidarna Polska, a SLD nie chce komentować tej inicjatywy.

Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zakłada, że pacjent w każdym czasie miałby prawo do wyrażenia dyspozycji na przyszłość w formie oświadczenia. Zawierać by miało ono zgodę lub sprzeciw co do podjęcia określonych w dyspozycji świadczeń zdrowotnych na wypadek, gdyby pacjent znalazł się w stanie, który wyklucza możliwość podejmowania świadomych decyzji.

Ruch Palikota przekonuje, że uzasadnieniem dla przyjęcia takiego rozwiązania jest konstytucyjnie zagwarantowane prawo do wolności każdego człowieka, w tym wolności człowieka jako pacjenta.

Pacjent mógłby także w oświadczeniu zwanym "dyspozycją na przyszłość" wskazać osobę, która będzie uprawniona do wyrażenia wiążącej dla lekarza zgody lub sprzeciwu wobec określonych świadczeń zdrowotnych.

Poseł PO Stefan Niesiołowski uważa, że obecne rozwiązania prawne w dziedzinie, której dotyka projekt RP, są dobre. - Uporczywą terapię można przerwać i do tego nie jest potrzebna zmiana stanu prawnego. To jest chęć wypromowania się Janusza Palikota na sytuacji ekstremalnej, na ludziach umierających, konających, cierpiących, niech sobie Palikot znajdzie inny temat - powiedziała poseł.

Rzecznik PiS Adam Hofman uważa, że mówienie o testamencie życia w kontekście projektu RP jest mylące, ponieważ chodzi w nim o to, aby skracać życie.

- Mamy do czynienia raczej ze śmiercią, a nie z życiem. Po to są zdobycze cywilizacji, po to mamy lekarzy, operacje w trudnych sytuacjach, by życie przedłużać, a nie skracać. Rezygnowanie ze zdobyczy cywilizacji, aby krócej żyć jest tylko po to, aby rozwiązać doraźne problemy służby zdrowia i żeby Janusz Palikot mógł zaistnieć - ocenił poseł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum