Projekt rozporządzenia ws. zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego z poparciem pacjentów

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 14:30

Pacjenci poparli obywatelski projekt rozporządzenia w sprawie zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego. Ministerstwo Zdrowia dotąd nie ustosunkowało się do postulatów.

Projekt rozporządzenia ws. zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego z poparciem pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Obywatelski projekt rozporządzenia ws. dopłat do sprzętu dla niepełnosprawnych proponowany przez Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych stworzono, by rozwiązać problem kolejek po sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze oraz zlikwidować bariery w dostępie do artykułów pierwszej potrzeby (np. obecnie w Dolnośląskim po dofinansowanie na aparat słuchowy czeka się 5 miesięcy, w Lubuskim 4, a po wózek inwalidzki w woj. podkarpackim ok. 2,5 miesiąca).

Projekt zyskał szerokie poparcie wśród organizacji pacjenckich. Ministerstwo Zdrowia nadal nie ustosunkowało się do postulatów Sejmiku.

Dotychczas, postulaty MSOON-u poprało 14 organizacji pacjenckich, w tym m.in.: Fundacja NeuroPozytywni, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona”, Ogólnopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu, Fundacja Hipoterapia, Polski Związek Głuchych.

Obywatelski projekt rozporządzenia w sprawie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych został przekazany do Ministerstwa Zdrowie 3 lipca 2103 r.

''Do chwili obecnej resort nie zajął stanowiska w tym temacie. Co więcej, z podejmowanych w ostatnim czasie działań NFZ i resortu zdrowia wynika, że sytuacja niepełnosprawnych i przewlekle chorych nie ulegnie poprawie a może nawet się pogorszy. Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z NFZ zamierza zmniejszyć budżet na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze o 3,61 proc. w porównaniu z rokiem 2013, czyli o prawie 30 mln zł. Zapewnienia polityków rządzącej koalicji o zamiarach poprawy trudnej sytuacji niepełnosprawnych i przewlekle chorych nie znajdują pokrycia w ich decyzjach. A to oznacza jeszcze większe trudności - eskalację kolejek po refundację m.in. aparatów słuchowych czy wózków inwalidzkich'' - piszą przedstawiciele MSOON-u.

Rozwiązania zawarte w obywatelskim projekcie MSOON mają przyczynić się do usprawnienia obowiązującego systemu poprzez takie rozwiązania jak: nadanie uprawnień do wypisywania zleceń szerszej grupie specjalistów, np.: lekarzom pierwszego kontaktu do wypisywania kontynuacji wniosku na aparat słuchowy, urealnienie limitów cenowych oraz ilościowych na poszczególne wyroby, wprowadzenie wypożyczalni na wybrany sprzęt oraz powszechne, ale niskie współpłacenie pacjentów w celu ograniczenia nadużyć.

Obywatelski projekt rozporządzenia w zakresie refundacji zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego można pobrać na oficjalnej stronie MSOON: www.msoon.org

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze