Projekt rozporządzenia MZ ws. pilotażu kompleksowej opieki w zakresie niewydolności serca

Autor: RCL/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2019 13:07

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca.

Projekt rozporządzenia MZ ws. pilotażu kompleksowej opieki w zakresie niewydolności serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowe rozporządzenie ma zastąpić regulacje z 31 stycznia 2019 r. dotyczące programu pilotażowego kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (Dz. U. poz. 353).

Jak argumentują projektodawcy, celem przeprowadzenia programu pilotażowego jest ocena efektywności modelu kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami z niewydolnością serca, w szczególności chodzi o wczesne wykrywanie niewydolności serca (NS) i określenie jej etiologii, spowolnienie postępu NS, optymalne wykorzystanie zasobów dostępnych w leczeniu szpitalnym w opiece nad świadczeniobiorcami z NS, poprawę długości i jakości życia świadczeniobiorców z NS, a także ograniczenie liczby zaostrzeń NS.

Opracowany model opieki dla świadczeniobiorców z NS w zakresie dostępnych świadczeń gwarantowanych obejmuje podstawową opiekę zdrowotną i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, a  także leczenie szpitalne i rehabilitację leczniczą.

Wskaźniki hospitalizacji świadczeniobiorców z NS w Polsce należą do najwyższych w Europie. Wynoszą 547 na 100 tys. mieszkańców i, pomimo postępów w leczeniu, nie uległy istotnym zmianom na przestrzeni ostatnich badanych lat (od 2008 r. do 2013 r.). Wskaźniki te są dwukrotnie wyższe niż w krajach OECD i pięciokrotnie wyższe niż w Wielkiej Brytanii. Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 2029 r. liczba hospitalizacji wzrośnie o 25,5% i będą one związane głównie z chorobami układu krążenia, a w szczególności z NS.

Jak wynika z rejestrów klinicznych, blisko 1/4 świadczeniobiorców z ostrą NS jest ponownie hospitalizowana w ciągu 3 miesięcy od wypisu ze szpitala; po 6 miesiącach od wypisu odsetek świadczeniobiorców wymagających ponownych hospitalizacji sięga 50 proc., a po roku blisko 70 proc.

Pacjenci z NS w Polsce są młodsi niż w innych krajach europejskich. Przebieg choroby jest u nich cięższy ze względu na częstsze hospitalizacje, są też mniej samodzielni. W kraju NS jest częstą przyczyną przedwczesnej umieralności i ma znaczący wpływ na standardową oczekiwaną liczbę lat życia. Wśród przyczyn zgonów kobiet NS zajmuje trzecie miejsce, po chorobach naczyniowych mózgu i chorobie niedokrwiennej serca, przed chorobą nowotworową. Wśród przyczyn zgonów mężczyzn NS plasuje się na szóstym miejscu, przed chorobą nowotworową (z wyjątkiem raka płuca).

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum