Projekt pilotażu MZ o leczeniu dzieci i młodzieży z nałogiem cyfrowym – do konsultacji

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia05 maja 2021 17:15

W pandemii dzieci i młodzież byli zmuszeni często korzystać z technologii cyfrowych. W ocenie MZ potrzebny jest program leczenia nałogowego ich używania.

Projekt pilotażu MZ o leczeniu dzieci i młodzieży z nałogiem cyfrowym – do konsultacji
Dzieci i młodzież mają za sobą ponad rok ''nadużywania'' technologii cyfrowych. Potrzebny jest program nałogowego leczenia tego nałogu. Fot. Shutterstock
 • W środę (5 maja) opublikowany został projekt rozporządzenia ws. pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
 • Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych
 • W Polsce nie ma obecnie poradni dedykowanych leczeniu pacjentów nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin

Program leczenia nałogowego używania nowych technologii cyfrowych ma stanowić odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

Zdaniem ekspertów zagrożenie to znacząco zwiększyło się w związku z epidemią SARS-CoV-2, m.in. w związku z koniecznością nauki w trybie zdalnym, ograniczeń dotyczących spotykania się, poruszania się oraz alternatywnych do mediów cyfrowych form spędzania wolnego czasu. W Polsce nie ma obecnie poradni dedykowanych leczeniu pacjentów nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Program pilotażowy - w jakim celu i od kiedy?

W celu przygotowania właściwej terapii dla dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin planowane jest przeprowadzenie programu pilotażowego. Jego celem będzie przetestowanie sposobów organizacji opieki dla tych pacjentów, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców oraz ocena funkcjonowania zaproponowanego modelu.

Wyniki pilotażu zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Planuje się, aby przygotowywany w chwili obecnej przez Ministerstwo Zdrowia pilotaż programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin rozpoczął się nie wcześniej niż 1 lipca 2021 r. a zakończył nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Będzie potrzeba specjalistów od takiej terapii

 

W każdym roku trwania programu pilotażowego przygotowywana będzie szczegółowa ewaluacja umożliwiająca ocenę zaproponowanych rozwiązań. Coroczna ewaluacja ma na celu umożliwienie wprowadzania ewentualnych modyfikacji w programie pilotażowym.

Realizatorzy programu pilotażowego zostają wybrani w drodze konkursu na ogólnych zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2004 r., o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

Wprowadzenie programu leczenia może przynieść zwiększone zapotrzebowanie na psychoterapeutów uzależnień oraz innych specjalistów zajmujących się terapią dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie pilotażowego programu leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze