×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Projekt, który otworzy chorym drzwi toalet

Autor: LJX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 05 lutego 2013 16:12

Kiedy chorzy na nieswoiste zapalenie jelita (NZJ) chcą wyjść z domu, muszą opracować mapę toalet miejskich, bowiem zdarza się, że muszą z nich skorzystać kilkanaście razy w ciągu dnia. Tymczasem szybki dostęp do publicznych toalet nie zawsze jest możliwy. Karta informująca o istocie NZJ ma to zmienić.

Projekt, który otworzy chorym drzwi toalet
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-elita wydaje dla swoich członków kartę informacyjną, na której oprócz danych personalnych znajduje się ważny komunikat dotyczący istotny choroby:

"Nie mogę czekać. W związku z chorobą jestem zmuszony natychmiast skorzystać z toalety. Dziękuje za zrozumienie".

Ideą karty jest ułatwienie chorym skorzystania z publicznej toalety, gdy znajdą się w nagłej potrzebie. Dzięki zamieszczonej informacji, nie muszą tłumaczyć wstydliwych objawów choroby oraz związanych z nimi fizjologicznych potrzeb.

- Bardzo często zdarza się, że osoby chore na nieswoiste zapalenie jelita muszą natychmiast skorzystać z toalety będąc na zakupach, w teatrze czy na koncercie. Potrzeba jest tak nagła, że stanie w kolejce nie wchodzi w grę. Ważne, aby wtedy takiej osobie ustąpić miejsca. Dla chorych to paląca potrzeba, ale zarazem bardzo krępująca i wstydliwa sytuacja - zauważa Małgorzata Mossakowska, wiceprezes Towarzystwa J-elita, która jest pomysłodawcą karty.

Co roku w Polsce ponad 1500 tysiąca osób dowiaduje się, że cierpi na nieswoiste zapalenia jelita (NZJ). Do grupy tych chorób należą choroba Leśniowskiego-Crohna (chL-C) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG). Schorzenia te ze względu na objawy – częste i niespodziewane biegunki - postrzegane są jako wstydliwe i krępujące.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze