Projekt jest już w Sejmie: nie tylko lekarze będą kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2021 18:09

Zgodnie z projektem ustawy, który został już złożony w Sejmie, do szczepień przeciw COVID-19 będą mogli - oprócz lekarzy - kwalifikować także inni pracownicy medyczni.

Projekt jest już w Sejmie: nie tylko lekarze będą kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19
  • Rozporządzenie określi, kto poza lekarzami będzie kwalifikował pacjentów do szczepień przeciwko COVID-19
  • Obecnie tylko lekarze mogą kwalifikować do szczepień na postawie standardowego wywiadu przesiewowego
  • Projekt ustawy poszerzającej krąg uprawnionych do tego pracowników medycznych  jest już w Sejmie

Do sejmowej Komisji Zdrowia w piątek trafił projekt nowelizacji ustawy autorstwa posłów PiS zakładający, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19.

Taką zmianę zapowiedział na porannej konferencji prasowej w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Ma pozwolić na stworzenie o wiele większej liczby zespołów szczepiących.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi celem zmiany jest "rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19".

Dotyczyć to będzie niektórych zawodów medycznych. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia.

Obecnie tylko lekarze mogą kwalifikować do szczepień na postawie standardowego wywiadu przesiewowego wypełnianego przez pacjenta przed szczepieniem oraz badania fizykalnego pacjenta.

Wcześniej, rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, które ukazało się w połowie lutego, umożliwiono fizjoterapeutom, farmaceutom i diagnostom laboratoryjnym wykonywanie takich szczepień. Warunkiem jest jednak odbycie szkoleń składających się z części teoretycznej i praktycznej. Rozpoczęły się one w marcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum