Projekt dot. preparatów z konopi - do drugiego czytania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 18:19

Projekt, który ma zagwarantować chorym dostęp do preparatów z konopi, trafi do drugiego czytania - zdecydowali we wtorek posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia.

Projekt dot. preparatów z konopi - do drugiego czytania
Propozycja powrotu projektu do prac w podkomisji nie zyskała akceptacji większości komisji Fot. Archiwum

Komisja rozpatrywała sprawozdanie podkomisji ws. projektu, który zakłada, że preparaty z konopi byłyby wytwarzane w aptekach na receptę z surowca sprowadzonego z zagranicy.

- Dobrym wyjściem jest, by cofnąć projekt do podkomisji i zacząć pracować nad pewnymi zapisami. (...) Jeżeli to przejdzie w takiej formie, to bardzo poważnie zastanawiam się nad wycofaniem się z projektu ustawy - stwierdził Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15), który jest jednym z wnioskodawców projektu. Propozycja powrotu projektu do prac w podkomisji nie zyskała akceptacji większości komisji.

Przewodniczący podkomisji poseł Grzegorz Raczak (PiS) wskazywał, że "w życiu należy kierować się pewnym pragmatyzmem", a "jeśli chce się coś osiągnąć, nie zawsze jest to spektakularne zwycięstwo".

Projekt to, jak mówił, "krok we właściwą stronę", a wycofanie go oznaczałoby - jak dodał - powrót do obecnej sytuacji, w której możliwa jest jedynie, wydawana na wniosek pacjenta, zgoda na refundację leku sprowadzanego w ramach tzw. importu docelowego.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda ocenił, że projekt ustawy otwiera nowe możliwości i poszerza dostęp do produktów z konopi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum