Programy profilaktyczne: negatywna opinia AOTMiT stanie się wiążąca?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2016 18:33

Przygotowaniu i skutecznej realizacji samorządowych programów zdrowotnych oraz planowanej zmianie przepisów dotyczących realizacji i oceny takich projektów dotyczyła część dyskusji podczas konferencji "Zdrowie publiczne, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość", która w czwartek (8 grudnia) odbyła się w Gdańsku.

Programy profilaktyczne: negatywna opinia AOTMiT stanie się wiążąca?
Podczas gdańskiej konferencji poświęconej m.in. programom profilaktycznym; FOT. PTWP

Od 2009 roku samorządowe programy polityki zdrowotnej opiniowane są przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Michał Sawicki, kierownik Działu Programów Zdrowotnych w AOTMiT zwracał podczas gdańskiej konferencji uwagę, że jakość tych programów z roku na rok jest coraz lepsza.

Wskazał jednocześnie, że nadal część projektów przekazywanych Agencji nie zawiera wszystkich istotnych elementów, które są konieczne dla wydania pozytywnej opinii, takich jak np.: dokładna charakterystyka i liczebność docelowej populacji, która ma zostać objęta programem; kryteria włączenia do programu (zdefiniowane przed jego wdrożeniem); określenie zdrowotnego efektu populacyjnego.

- Zdarza się także, że projekty nie uwzględniają budżetu na ich realizację lub budżet ten jest skonstruowany wadliwie - np. nie uwzględnia wszystkich kosztów składowych - w tym wynagrodzeń, wynajmu pomieszczeń, działań edukacyjnych, promocji i informacji - wyliczał Michał Sawicki podczas konferencji zorganizowanej przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia.

Na razie opinia AOTMiT nie jest dla samorządów wiążąca, jednak zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (konsultacje tych zmian potrwają do 19 grudnia br.), negatywna opinia o programie wydana przez Agencję stanie się dla wnioskodawcy wiążąca.

- Ponadto po zakończeniu programu, jego realizator będzie zobligowany do opracowania w ciągu trzech miesięcy raportu końcowego, oceniającego m.in. skuteczność działań podjętych w trakcie prowadzenia programu - informował przedstawiciel AOTMiT. - To jest na razie projekt. Trwają konsultacje, dlatego warto zgłaszać wszelkie uwagi i opinie - apelował.

Z drugiej strony, zgodnie z projektem nowelizacji, zwiększy się katalog programów polityki zdrowotnej nie wymagających opiniowania przez AOTMiT. Dotyczyć to będzie między innymi kontynuacji programów, które już wcześniej uzyskały pozytywną opinię Agencji, a także programów obejmujących chorobę lub problem zdrowotny, wobec którego zostały wydane rekomendacje prezesa AOTMiT.

Z kolei dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytet Medycznego przedstawił najważniejsze warunki, których spełnienie pozwala osiągać wysoką frekwencję w programie oraz umożliwia jego skuteczną promocję.

- Kluczowy jest właściwy, dobrze uzasadniony i przemyślany dobór samego programu, grupy docelowej, metody pozyskiwania uczestników, jak również wiarygodność  realizatora - wyliczał.

Ekspert podkreślał, że informacje promujące profilaktykę kierowane „do wszystkich nie trafiają do nikogo”. Dlatego, jak zaznaczył dr Brzeziński, tak bardzo ważne jest, aby dostosować sposobu komunikowania m.in. do wieku oraz płci odbiorców, a także miejsca, w którym promowany jest dany program zdrowotny.

- Drukowanie i masowe kolportowanie ulotek o programie okazuje się już mało skuteczne. Należy natomiast sięgać - w odpowiedni i zróżnicowany sposób - po przekazywanie informacji o programie zdrowotnym na przykład w szkole, kościele, kinie, sklepie, internecie, komunikacji miejskiej, czy placówkach podstawowej opieki zdrowotnej - wymieniał dr Michał Brzeziński.

Obszerne relacje z konferencji, z wypowiedziami wszystkich prelegentów, galerią zdjęć i prezentacjami - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz styczniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 1/2017).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum